Ксеростомія: основні причини сухості в ротовій порожнині
Не раз акцентувалося на важливому механізмові у вигляді продукування слини слинними залозами. Дійсно слина необхідна для зволоження й очищення рота та перетравлення їжі. Також дана речовина бере участь у запобіганні інфекції, контролюючи бактерії в ротовій порожнині. Однак при впливі певних патологічних факторів продукування слини може порушуватися, у вигляді зменшеної або навпаки надмірної кількості. Наразі розберемо детальніше саме основні причини сухості в ротовій порожнині.
Ксеростомія - це патологічний стан, що характеризується недостатнім продукуванням слини слинними залозами, що призводить до сухості в ротовій порожнині.
Основні причини
- Побічна дія внаслідок приймання певних лікарських препаратів (наприклад, антидепресантів, антигістамінних, діуретиків та ін.).
- Наслідки ряду захворювань та інфекційних процесів, від ВІЛ/СНІДу, хвороби Альцгеймера, до цукрового діабету, анемії та епідемічного паротиту.
- Наслідки медичних процедур при яких відбулося ураження слинних залоз (наприклад, при хімієтерапії).
- Пошкодження нервів голови та шиї, при травмах або операційних втручаннях.
- Зневоднення.
- Хірургічне видалення слинних залоз.
- Спосіб життя, насамперед шкідливі звички (куріння).
- Віковий фактор (старіння).
- Стрес (підвищення рівня кортизолу впливає на зміну складу слини).
- Дихання з відкритим ротом.
Які симптоми ксеростомії?
До загальних ознак порушення відносять:
- Відчуття сухості в роті.
- Спрага.
- Виразки в роті та тріщини шкіри в кутиках рота.
- Відчуття сухості в горлі.
- Гіперемія та сухість язика.
- Порушення ковтання та труднощі при розмові.
- Неприємний запах з рота.
Відмітимо, що окрім вищезазначених скарг, підвищуються ризики й інших патологічних станів, від гінгівіту (захворювання ясен), карієсу та інфекцій ротової порожнини (молочниця).
Діагностика та тактика лікування
Для визначення причини сухості в роті лікар може призначити лабораторні дослідження крові та визначення кількості виробленої слини.
Тактика лікування відповідно залежатиме від основної причини ксеростомії. У більшості випадків терапія буде направлена на усунення або контроль основного захворювання, профілактику карієсу та збільшення виділення слини.
Так якщо проблема криється в негативній дії певних лікарських препаратів, які приймає пацієнт, лікарем може бути рекомендовано корекція дозування або заміна ліків на аналог, який не буде викликати сухість в роті.
Однак у тому випадку, якщо захворювання неможливо усунути (хвороба Альцгеймера), дії лікаря будуть направлені на збільшення продукування слини. Для цього призначаються засоби у формі ополіскувача або спрею, ліків, що допомагають підвищенню вироблення слини.
Самостійно допомогти полегшити симптоми ксеростомії можливо використовуючи жуйки або льодяники без цукру, вживаючи велику кількість води, застосовуючи зубну пасту з фтором, дихаючи носом наскільки це можливо.
Також за показаннями доцільним буде використання штучного замінника слини.
Вагому роль відіграє і внесення корективів у спосіб життя:
- обмеження гострої або солоної їжі;
- відмова від паління;
- дотримання гігієни ротової порожнини.
Пам'ятайте, що сухість у роті сама по собі не є серйозним захворюванням. Однак іноді це є симптомом іншого основного патологічного стану, яке потребує лікування.