Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Рак грудей: як вчасно розпізнати онкологію?

Рак грудей: як вчасно розпізнати онкологію?15 жовтня являється Всесвітнім днем боротьби із захворюванням на рак молочної залози. На жаль в Україні це ураження є одним з найбільш розповсюджених серед жіночих онкологічних хвороб. Тому вкотре нагадуємо на необхідності профілактики виникнення новоутворень молочних залоз та раннє діагностування онкології. 

Рак молочної залози - це патологічний процес, що характеризується розвитком злоякісного новоутворення з клітин молочної залози.
 
Як правило ураження виникає в часточках або протоках молочної залози, рідше - жировій тканині або волокнистій сполучній тканині грудей.

Варто розуміти, що тканина молочної залози у чоловіків є так само як і у жінок. Відповідно у чоловічої статі також може розвинутися рак грудей, хоч і набагато рідше.

Механізм розвитку раку полягає в мутації генів, які регулюють ріст клітин. Виниклі зміни дозволяють клітинам неконтрольовано ділитися та розмножуватися, накопичуючись утворюючи грудку або масу.

При відсутності вчасного лікування та стрімкому розвитку раку патологічні клітини проникають в інші здорові тканини молочної залози з можливим переміщенням до лімфатичних вузлів під пахвами та надалі - в інші частини тіла.

Які фактори ризику раку?

Є кілька факторів ризику, які підвищують шанси захворіти на рак молочної залози. Однак одразу зауважимо, що наявність будь-якого з них не означає 100% розвиток хвороби.
  1. Віковий фактор (ризик захворювання збільшується з віком).
  2. Генні мутації.
  3. Шкідливі звички (наприклад, куріння та зловживання алкоголем).
  4. Спадковий фактор.
  5. Ранній початок менструації або пізній початок менопаузи (після 55 років).
  6. Попередній рак молочної залози.
  7. Народження дітей в старшому віці.
Можна помітити, що деякі фактори ризику неможливо уникнути, наприклад сімейний анамнез. Однак можливо змінити інші фактори ризику, наприклад куріння. 

Які основні ознаки раку молочної залози?

Відмітимо, що на ранніх стадіях рак молочної залози може не проявляти жодних симптомів. Це пов'язано з тим, що новоутворення на початку може бути досить маленьким, аби була можливість його пропальпувати. Однак аномалію можна побачити на мамографії. Саме тому важливо приділяти увагу щорічному профілактичному огляду у лікаря мамолога.
 
Кожен тип раку молочної залози може викликати різні симптоми, але до найпоширеніших ознак відносять:
  • поява ущільнення в залозі;
  • біль у грудях;
  • шкіра на грудях стає гіперемованою або навпаки знебарвленою, з'являються ямки що нагадують цедру лимона;
  • набряк, як в окремій ділянці, так і по всій молочній залозі;
  • виділення із сосків (не є виключенням з домішками крові);
  • лущення шкіри на сосках або грудях;
  • зміна форми або розміру грудей, соска;
  • збільшення лімфатичних вузлів під рукою.

Діагностика та тактика лікування

Діагностичні обстеження раку включають проведення фізикального огляду, стрижневої біопсії, МРТ, УЗД молочних залоз та мамографії.
Після того, як лікар діагностував рак молочної залози, відбувається встановлення ступеня (стадії) захворювання. Тести та процедури, які використовуються для визначення стадії раку молочної залози, можуть включати лабораторні дослідження крові, мамографію іншої молочної залози для виявлення ознак раку, МРТ молочної залози, сканування кісток та ін.
Відповідні тести проводяться на основі конкретних обставин і з урахуванням нових симптомів, які можуть виникнути.
 
Тактика лікування раку молочної залози відбуватиметься на основі типу захворювання, його стадії та ступеня, розміру та того, чи ракові клітини чутливі до гормонів. 

Більшість жінок проходять операцію з приводу раку молочної залози, та додатково отримують лікування після оперативного втручання, таке як хімієтерапія, гормональна терапія або опромінення. Хімієтерапія інколи може бути використана перед операцією.

Якщо діагностований тип раку молочної залози чутливий до гормонів, лікар може розпочати гормональну терапію. Так естроген та прогестерон, два жіночі гормони, що можуть стимулювати ріст пухлин молочної залози. Безпосередньо гормональна терапія діє шляхом блокування виробництва цих гормонів у організмі для наступного уповільнення та можливо, зупинки росту пухлини.

У тому випадку, якщо пацієнт є носієм мутованих генів BRCA1 або BRCA2, існують більші ризики розвитку онкології грудей. При підтвердженні відповідного порушення можливо обговорити з лікарем можливості діагностики та профілактичного лікування. Ці кроки можуть включати профілактичну мастектомію або хірургічне видалення грудей. 

Майте на увазі, що раннє лікування раку є ключовим. Тому не нехтуйте профілактичними оглядами у лікаря мамолога та гінеколога, проводьте щомісячне самообстеження в один і то й же день та при появі нетипових симптомів зверніться за медичною допомогою.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм