Перевозка больных
Сервіс запису паціентів

Черепно-мозкова травма: основні симптоми та методи надання допомоги

Черепно-мозкова травма: основні симптоми та методи надання допомогиРозвиток травм голови є досить поширеним явищем влітку. Найчастіше це пов'язано з активацією занять різними активними видами спорту та при цьому недотриманні належної техніки безпеки. Тому розберемо детальніше, які симптоми будуть свідчити про розвиток черепно-мозкової травми та які методи надання допомоги будуть доцільними?

Черепно-мозкова травма - це патологічний стан, що супроводжується рядом механічних пошкоджень, від головного мозку до судин, нервових волокон та мозкових оболонок.

Розрізняють закриту та відкриту черепно-мозкові травми. Так при першому варіанті зберігається цілісність кісток черепа, однак при цьому безпосереднього ураження зазнають тканини мозку та шкірний покрив. При відкритій формі ЧМТ відбувається безпосередній “контакт” порожнини черепа із зовнішнім середовищем.

Основними причинами черепно-мозкової травми виступають різні види травматизму, в тому числі й побутовий, ДТП. Згідно зі статистичними даними спостерігається найбільше випадків саме закритих ЧМТ та їх різновидів - струс мозку та забій головного мозку.

Які симптоми вказуватимуть на розвиток черепно-мозкової травми?

 1. Головний біль (інтенсивного характеру).
 2. Нудота та блювання.
 3. Запаморочення з можливою втратою свідомості.
 4. Галюцинації, марення, втрата пам'яті.
 5. Порушення координації рухів. 
 6. Поява крові або ліквору з вуха, ротової та/або носової порожнини.
 7. Зовнішні ознаки у вигляді ран, синців в області голови та обличчя. 

Діагностика та тактика лікування

У тому разі якщо травма голови є досить серйозною та потребує надання екстреної допомоги до приїзду швидкою необхідно надати потерпілому допомогу:
 • переконатися, що хворому не загрожує небезпека;
 • зафіксувати шийний відділ хребта при можливості, уникати мінімальних рухів;
 • встановити чи у свідомості хворий та чи дихає він. В протилежному випадку необхідно приступати до проведення серцево-легеневої реанімації;
 • при наявності ран - обробити їх. 
Обстеження хворого з ЧМТ розпочинається з його фізикального огляду та збору анамнезу з аналізом виниклих симптомів. Візуалізація патологічного процесу відбувається шляхом проведення  КТ та МРТ, ЕКГ, електроенцефалограми.
 
Лікування є суто індивідуальним та включає широкий різновид медикаментозних препаратів, від протизапальних до препаратів, що нормалізують внутрішньочерепний тиск та покращують кровопостачання мозку. 
 
В умовах стаціонару або в домашніх умовах у період відновлення при відсутності можливості самостійно вживати їжу (в залежності від тяжкості травми), можливе застосування ентерального насоса. Завдяки різновидам даного пристрою в медичному маркеті ITMED ентеральне харчування буде максимально безпечним!
 
Після пережитої травми голови, особливо тяжкого перебігу хворий може стикнутися з можливими ускладненням у вигляді порушення пам'яті, нервозності, безсоння, швидкої втомлюваності. Тому після проведення інтенсивної терапії в умовах стаціонару, з метою стабілізації стану хворого, далі відбуватиметься період реабілітації. Він буде направлений на усунення вищезазначених наслідків захворювання, а саме патологічних змін в центральній-нервовій системі. Реабілітація проводиться після зняття гострої фази захворювання та міститиме в собі як ряд медикаментозних засобів, так і елементи фізіотерапії (голкорефлексотерапія, гомеопатія).
 
Важливо максимально швидко звернутися до лікаря невролога після виникнення травми голови. Це дасть можливість оцінити ступінь ушкодження та ризики ймовірних наслідків, які проявляються набагато пізніше. 

Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники
Алкофарм