Фібриляція передсердь: основні причини нерегулярного серцебиття

Фібриляція передсердь може бути тимчасовою, тобто з’являтися і зникати, або може бути постійною. За статистикою більшість випадків припадає на дорослих віком 65+.
Характерні ознаки
- Нерегулярне серцебиття, яке може бути надто швидким, надто повільним або непостійним. Нагадаємо, що в нормі середня частота серцевих скорочень становить від 60 до 100 ударів на хвилину.
- Біль у грудях.
- Швидка стомлюваність.
- Задишка.
- Слабкість.
- Запаморочення та втрата свідомості.
- Неможливість виконувати фізичні навантаження.
Відзначимо, що ці симптоми можуть з’являтися і зникати залежно від тяжкості стану пацієнта.
Загалом, можливо відчувати симптоми порушення протягом декількох хвилин або годин за один раз. Симптоми, що тривають протягом кількох днів, можуть свідчити про хронічний розвиток захворювання.
Основні причини
Механізм розвитку порушення полягає в неправильній та незлагодженій роботі чотирьох камер серця (двох передсердь і двох шлуночків). Причиною цього неправильна електрична сигналізація.
Тобто якщо в нормі передсердя та шлуночки скорочуються з однаковою швидкістю, то при фібриляції передсердь вони не синхронізовані, оскільки передсердя скорочуються дуже швидко і нерегулярно.
Достеменно причина даного стану невідома. Спеціалісти відмічають можливий вплив стресу, приймання певних лікарських препаратів, гіпертонії, ішемічної хвороби серця, перенесених оперативних втручань на серці, вроджених вад серця, захворювань щитоподібної залози.
Також підвищені ризики з розвитку фібриляції передсердь мають особи з цукровим діабетом, ожирінням, апное сну, а також ті хто вживає алкоголь.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі проведення ряду діагностичних тестів: ЕКГ, холтерівський моніторинг, ЕХО-КГ, стрес-тест, рентгенографія, лабораторні дослідження крові, МРТ серця.
Додатково з метою оцінювання функції серця лікар проведе фізикальний огляд.
При відсутності симптомів та інших скарг лікування може не знадобитися.
В протилежному випадку терапія включатиме призначення бета-блокаторів, блокаторів кальцієвих каналів, блокаторів натрієвих або калієвих каналів (з метою контролю серцевого ритму), глікозидів наперстянки, антикоагулянтів. Дії лікаря будуть направлені на нормалізацію частоти серцевих скорочень та покращення функціонування серця.
Тяжкий перебіг порушення або його хронічна форма потребуватиме оперативного втручання. Застосовується декілька варіантів хірургії, від електричної кардіоверсії, катетерної абляції до відкритої операції на серці.
Варто розуміти, що регулярне проходження лікування та огляди у лікаря допоможуть уникнути ускладнень. В протилежному випадку фібриляція передсердь може бути серйозною та навіть смертельною.
Додатково потрібно слідкувати за способом життя, уникаючи куріння та вживання алкоголю, підтримуючи помірну вагу, правильно харчуючись.
Окрім дієтичних рекомендацій, лікар може також запропонувати певні добавки, при низькому рівні поживних речовин.