Гострий коронарний синдром: ранні прояви порушення кровообігу до серця
Гострий коронарний синдром (ГКС) — це патологічний стан, що характеризується порушенням або повним припиненням кровообігу до серця. Іншою назвою коронарного синдрому є серцевий напад. Відповідно він потребує надання невідкладної медичної допомоги, аби запобігти незворотним ураженням та летальному результату.
Захворювання виникає внаслідок накопичення жирових відкладень усередині та на стінках коронарних артерій або наявності тромбу. Ці артерії відповідають за доставляння кисню та поживних речовин до серцевого м’яза. Відмітимо, що якщо надходження кисню до клітин стає занадто низьким, клітини серцевого м'яза можуть загинути.
Стенокардія та серцеві напади є різновидами гострого коронарного синдрому.
Гострий коронарний синдром використовується для опису трьох типів ішемічної хвороби серця: нестабільна стенокардія, інфаркт міокарда без підйому сегмента ST та серцевий напад з підйомом сегмента ST.
Характерні ознаки
- Дискомфортні та больові відчуття у грудях. При цьому біль може бути як різкого, так і тупого характеру, а також виникати раптово або поступово посилюватися у стані спокою.
- Поширення болю на інші ділянки тіла: верхні кінцівки, спина, живіт, шия, щелепа.
- Запаморочення.
- Загальна слабкість.
- Нудота та блювання.
- Підвищена пітливість.
- Задишка.
Основні причини
Коронарний синдром виникає на тлі різноманітних станів, які впливають на функцію серцевого м’яза. Найпоширенішим таким станом є ішемічна хвороба серця (ІХС). ІХС розвивається, коли бляшки блокують коронарні артерії. При цьому навіть невелика кількість нальоту може ускладнити кровотік через ці великі артерії.
До факторів, що підвищують ризики коронарного синдрому можна віднести спадковість, шкідливі звички (куріння та алкоголь), цукровий діабет, ожиріння та високий рівень холестерину, високий артеріальний тиск, розлад сну, сильний стрес.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі лабораторних досліджень крові (певні ферменти можуть бути виявлені в крові, якщо смерть клітин призводить до пошкодження серцевої тканини. Відповідно позитивний результат свідчить про інфаркт), ЕКГ, стрес-тесту, МРТ або КТ, коронарографії, ЕХО-КГ.
Крім того, лікарю необхідно провести фізикальний огляд та встановити анамнез.
Лікування гострого коронарного синдрому вимагає надання невідкладної допомоги.
В першу чергу терапія включатиме лікарські засоби у вигляді препаратів для розчинення тромбів.
Для загального лікування можуть призначити бета-блокатори, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ) (знижують артеріальний тиск), статини для зниження рівня холестерину та запобігання подальшому накопиченню бляшок в артеріях.
Також лікування гострого коронарного синдрому передбачає й хірургічне втручання. Прикладом такої процедури є черезшкірне коронарне втручання, під час якої лікар відкриє заблоковану артерію, надуваючи спеціалізований балон.
Допомогти тримати його відкритим, можна встановивши стент та сітчасту трубку. Для лікування багатьох уражених артерій можливе призначення аортокоронарного шунтування. Ця масштабна операція передбачає взяття здорової кровоносної судини з області грудей або ніг. Так лікар прикріплює кінці трансплантата нижче заблокованої серцевої артерії, що створює новий шлях для крові до серця.
Звісно вагому роль відіграє внесення корективів у спосіб життя пацієнта. Прикладом таких змін є правильне харчування, фізична активність, підтримання помірної ваги, відмова від шкідливих звичок, здоровий сон.
Після перенесення гострого коронарного синдрому пацієнт повинен залишатися на зв’язку зі своїм лікарем та ретельно дотримуватися плану лікування.