Гіпогонадизм: основні симптоми дефіциту статевих гормонів
Статеві залози являють собою яєчка у чоловіків та яєчники у жінок. А статеві гормони беруть участь у контролюванні вторинних статевих ознак, відомих нам як ріст грудей та тип оволосіння. У випадку порушення їх продукування в організмі виникає ряд ускладнень.
Гіпогонадизм - це патологічний стан, що характеризується низьким рівнем статевих гормонів, коли статеві залози виробляють їх у малій кількості або взагалі не виробляють.
Більшість випадків цього стану добре реагують на правильно підібране лікування.
Розрізняють два види гіпогонадизму, первинний та вторинний. У першому випадку в організмі виникає недостатній рівень статевих гормонів через проблеми зі статевими залозами. Так статеві залози все ще отримують сигнал про необхідність вироблення гормонів від мозку, але вони не можуть їх продукувати.
Вторинний тип гіпогонадизму супроводжується порушенням зі сторони мозку, а точніше гіпоталамусу та гіпофізу, які контролюють статеві залози.
Які фактори впливають на розвиток захворювання?
- Спадкові захворювання.
- Аутоімунні розлади (наприклад, хвороба Аддісона).
- Розвиток тяжких за перебігом інфекцій (наприклад, паротитний орхіт).
- Гемохроматоз (високий рівень заліза в організмі).
- Оперативне втручання на статевих органах.
До причин центрального (вторинного) гіпогонадизму можна віднести ожиріння або швидку втрату ваги, генетичні захворювання, операції на мозку, радіаційне опромінення, пухлини в гіпофізі та ін.
Основні симптоми
- Втрата волосся на тілі.
- Припинення менструації.
- Повільний або відсутній ріст грудей та поява виділень з грудей (молочні).
- Втрата статевого потягу.
У чоловічої статі окрім втрати волосся на тілі, може розвинутися зменшення м'язової маси, нетиповий ріст грудей, імпотенція та безпліддя, швидка стомлюваність.
Також на симптоми гіпогонадизму буде впливати те, чи виникло захворювання до або після статевого дозрівання.
Діагностика та тактика
Встановлення діагнозу відбувається на основі фізикального огляду, опитування пацієнта з виясненням скарг.
Додатково існує необхідність у дослідженні рівня статевих гормонів (фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормонів, естрогену у жінок та тестостерону у чоловіків) та гормонів щитоподібної залози. Візуалізаційні тести також можуть бути корисними для діагностики, наприклад доцільне проведення УЗД, а КТ або МРТ допоможуть перевірити наявність новоутворень в гіпофізі.
Лікування гіпогонадизму спрямоване на усунення основної причини, коли це можливо. У більшості випадків гіпогонадизм можна контролювати за допомогою замісної гормональної терапії, щоб забезпечити настання та прогресування статевого дозрівання, а також полегшити симптоми захворювання.
На обрану тактику лікування впливатиме не тільки тип захворювання та його перебіг, а і стать пацієнта.
Так якщо пацієнт був народженим жінкою, лікування включатиме збільшення кількості жіночих статевих гормонів. Переважно проводиться терапія естрогеном, або його комбінація з прогестероном. Прогестерон може знизити ризик раку ендометрію, якщо хвора приймає естроген.
Інші методи лікування будуть спрямовані на виниклі симптоми. Наприклад, при зниженні статевого потягу можливе отримання низьких доз тестостерону.
У чоловіків проводиться замісна терапія тестостероном у вигляді є ін'єкцій, гелів, патчів.
Лікування однакове для обох, якщо гіпогонадизм спричинений пухлиною гіпофіза. Відповідно для зменшення або видалення пухлини можливе оперативне втручання, випромінювання та медикаментозна терапія.
Деякі випадки гіпогонадизму є минущими та можуть бути усунені, особливо якщо вони є результатом основного розладу, який піддається лікуванню, наприклад недоїдання, надмірні фізичні вправи або стрес.
В протилежному випадку, якщо патологічний процес не викликаний станом, що піддається лікуванню, він є хронічним захворюванням, яке може потребувати довічного лікування. При припиненні терапії рівень статевих гормонів може знову знизитися.
Новые статьи:
Также интересно посмотреть:
- Цукровий діабет: як найкраще перевірити рівень цукру в крові?
- Основні симптоми порушення функції щитоподібної залози
- Фаза медового місяця при цукровому діабеті: основні симптоми
- Багатовузловий зоб: основні причини збільшення щитоподібної залози
- Виснаження надниркових залоз: основні симптоми та методи лікування