Фаза медового місяця при цукровому діабеті: основні симптоми
Фаза медового місяця являє собою стан, коли пацієнтові вперше діагностують цукровий діабет І типу та розпочинається лікування інсуліном. При цьому рівень цукру в крові зберігається в межах норми, а основі симптоми ЦД можуть бути взагалі відсутніми. Такий стан може залишатися досить тривалий час, в тому числі й можливе припинення використання інсуліну, також тимчасово! Надалі пацієнтові потрібен інсулін упродовж всього життя.
Як зазначалося вище фаза медового місяця може тривати від кількох тижнів до кількох місяців, але з часом завершується, при цьому може здатися, що захворювання минуло, хоча це лише ремісія. Тобто немає встановлених часових рамок, коли вона починається та закінчується. При цьому період медового місяця настає лише після того, як пацієнтові вперше поставили діагноз діабет 1 типу.
Відмітимо, що потреби в інсуліні можуть змінюватися протягом життя. Через деякий час клітини підшлунковою залози які ще виробляли інсулін перестають працювати, і період медового місяця закінчується.
У людини не буде іншого медового місяця, і вона буде залежати від зовнішнього інсуліну.
Не є виключенням коли при ЦД І типу, дана фаза може бути відсутньою, оскільки й можливий її розвиток при II типі захворювання, що досягається дотриманням дієти та тренуваннями. Однак при припиненні здорових звичок, рівень глюкози в крові може знову піднятися.
Також може бути важко передбачити, скільки інсуліну вироблятиме підшлункова залоза під час фази медового місяця. Як наслідок рівень цукру в крові може коливатися вгору і вниз. Тому хворому потрібно буде перевіряти дані показники кілька разів на день. Нагадаємо, що придбати набори для визначення рівня глюкози в крові можливо за доступною ціною в медичному маркеті ITMED.
Гіпоглікемія та гіперглікемія
Коливання рівня цукру в крові та використання ненормованих доз інсуліну може призвести до ускладнень у вигляді гіпо- або гіперглікемії.
Так якщо людина використовує більше інсуліну, ніж їй потрібно, рівень цукру в крові може суттєво знизитися, що свідчитиме про розвиток гіпоглікемії.
Симптоми гіпоглікемії супроводжуватимуться запамороченням та втратою свідомості, покриттям шкіри липким потом, мерзлякуватістю. У такому випадку необхідно негайно прийняти таблетку глюкози або інший солодкий продукт.
Для гіперглікемії характерна поява підвищеної спраги та частих позивів до сечовипускання. В обох випадках необхідно скоригувати дозу інсуліну.
Тактика
Важливо взаємодіяти з лікарем, аби підібрати потрібну кількість інсуліну в період медового місяця.
Так доцільним буде протягом цього часу прийняти його мінімальну кількість, оскільки це може довше зберегти залишкові клітини, що виробляють інсулін. Однак при цьому важливо слідкувати за рівнем глюкози, аби запобігти розвитку гіпо- або гіперглікемії, які своєю чергою можуть призвести до загрозливих для життя наслідків.
Додатково лікар рекомендуватиме дотримання дієти. За останніми дослідженнями у хворих з цукровим діабетом “медовий місяць” продовжувався на певний проміжок часу завдяки дотриманню безглютенової дієти. Однак знову ж таки відмітимо, що кожен випадок є індивідуальним і будь-які зміни у лікування проводяться виключно лікарем.
Після завершення медового місяця підшлункова залоза більше не може виробляти достатньо інсуліну, щоб підтримувати рівень цукру в крові в цільових межах. Тому пацієнтові доведеться почати приймати більше інсуліну, щоб досягти нормальних показників діапазону.
Відповідно при щоденному прийманні інсуліну пацієнтові необхідно обговорити з лікарем питання його доставляння. Поширеним способом приймання інсуліну є використання шприца, інсулінової ручки або інсулінової помпи (забезпечує постійний потік інсуліну протягом дня, а також додаткове виділення під час їжі).
Пам'ятайте, що не у всіх із діабетом І типу є медовий місяць, і його наявність не означає, що діабет виліковується. Ліків проти діабету не існує, і період медового місяця лише тимчасовий. Тому дотримання рекомендацій лікаря та здорового способу життя є основними компонентами в контролюванні будь-якого типу цукрового діабету.