Як цукровий діабет впливає на сон?
Нам відомо, що цукровий діабет це те порушення, що характеризується неможливістю організму належним чином виробляти інсулін. Як наслідок це викликає надмірний рівень глюкози в крові.
Тому важливо розуміти, що підтримання рівня цукру в крові в безпечному діапазоні може мінімізувати симптоми, які виникають у хворого.
Однак не є виключенням короткочасних епізодів підвищення цукру в крові або ж його неконтролювання зі сторони пацієнта. Це своєю чергою викликає ряд симптомів, серед яких окрім поширеної спраги або голоду, є і порушення сну. Саме дане ускладнення розберемо детальніше.
Основні причини впливу ЦД на якість сну
Порушення сну при розвитку ЦД, включає в себе труднощі із засинанням або збереженням сну, або надмірна потреба в ньому.
Так високий рівень цукру в крові може викликати часте сечовипускання. Якщо рівень цукру в крові високий вночі, людина може часто вставати, щоб відвідати туалет.
Також при високому рівні глюкози тіло “забирає” воду з тканин, що може викликати відчуття спрагу та як наслідок часту потребу у нічному відвідуванні кухні у пошуках склянки води.
Низький рівень цукру в крові, що супроводжується тремтінням, запамороченням та пітливістю, також можуть впливати на сон.
При цьому наявність основного захворювання зовсім не означає, що це впливе на сон хворого!
Основні порушення сну, пов'язані з діабетом
- Апное сну
Апное сну є найпоширенішим розладом сну у людей з діабетом. Апное уві сні виникає, коли упродовж ночі постійно зупиняється дихання.
При цьому дане порушення сну частіше зустрічається у людей з ЦД II типу. Переважно це пов'язано з високим показником надмірної ваги у даної групи пацієнтів, що впливає на звуження дихальних шляхів.
- Синдром неспокійних ніг
Синдром неспокійних ніг характеризується постійним бажанням рухати ногами. Оскільки дане відчуття виникає переважно ввечері та вночі, виникають труднощі з засинанням.
Периферична нейропатія
Пошкодження нервів стоп та ніг є ще однією причиною порушення сну. Це може спричинити втрату чутливості в стопах або такі симптоми, як поколювання, оніміння, печіння та біль.
- Безсоння
Безсоння характеризується періодичними проблемами із засипанням. Підвищену схильність до безсоння мають особи, що перебувають у постійному стресі з паралельним високим рівнем глюкози.
Тому доцільним буде звернути увагу на можливу причину безсоння, насамперед це стресові ситуації в житті.
Наслідки дефіциту сну на перебіг цукрового діабету
При розвитку цукрового діабету та порушення сну, формується замкнуте коло. Так відбувається зміна гормонального балансу, яка може вплинути на харчування та вагу. Адже зазвичай невисипання компенсується надмірною кількістю їди, аби отримати енергію шляхом калорій.
Це своєю чергою може спричинити підвищення рівня цукру в крові та ускладнити нормальний сон.
Тактика
Лікування порушення сну буде залежати від самого розладу, що виникло на тлі цукрового діабету, будь то апное сну або синдром неспокійних ніг. Додатково можливе призначення медикаментозної терапії у вигляді седативних, антидепресантів або антигістамінних препаратів.
Важливо розуміти, що незалежно від розвитку основного захворювання вагому роль відіграє дотримання гігієни сну. Це включає:
- Уникання електронних пристроїв перед сном.
- Відмова від алкоголю перед тим як заснути.
- Створення білого шуму.
- Дотримання режиму сну (лягати спати в один і той же час щовечора і прокидатися в той самий час щоранку, включаючи вихідні).
- Уникання так званих стимуляторів на ніч (наприклад, кофеїн, інтенсивні фізичні вправи).
- Комфортне середовище, від якості матраца до оптимальної температури в кімнаті.
Можна зробити висновок, що люди, які погано сплять, мають більший ризик надмірної ваги та розвитку цукрового діабету ІІ типу. Хронічне недосипання може призвести до резистентності до інсуліну, що може викликати високий рівень цукру в крові та діабет. Тому при тривалому розладу сну насамперед зверніться до лікаря!