Предіабет: як вчасно зупинити розвиток цукрового діабету?
Діагноз “предіабет” означає, що рівень цукру в крові знаходиться вище норми. Однак це не достатньо високо, аби діагностувати - цукровий діабет ІІ типу.
Спеціалісти відзначають, що вчасне внесення корективів у спосіб життя дає можливість знизити ризик прогресування предіабету до діабету протягом 10 років.
Які основні симптоми захворювання?
Для предіабету не є характерним наявність чітких симптомів. Так у певних пацієнтів може розвинутися стан, під назвою “чорний акантоз”. Він є ознакою резистентності до інсуліну.
Основним проявом чорного акантозу є поява на окремих ділянках шкіри темних, товстих і часто оксамитових зон. Типовою локалізацією є лікті та коліна, шия, ділянки пахв.
Основним проявом чорного акантозу є поява на окремих ділянках шкіри темних, товстих і часто оксамитових зон. Типовою локалізацією є лікті та коліна, шия, ділянки пахв.
Відповідно якщо пацієнтові було діагностовано предіабет, він повинен бути обачливим та звертати увагу на будь-які зміни зі сторони свого самопочуття. Наприклад, поява спраги, швидка стомлюваність, порушення зору, часте сечовипускання, тривале загоєння порізів є типовими ознаками цукрового діабету ІІ типу. Відповідно це свідчить про те, що предіабет прогресував до ЦД.
Що впливає на розвиток предіабету?
Причини предіабету схожі з причинами діабету, хоча вони знаходяться на більш ранній стадії. В першу чергу вони складаються з резистентності до інсуліну, яка виникає, коли клітини не реагують належним чином на інсулін та посилення метаболічних порушень.
Очевидно, що пацієнти з предіабетом більше не переробляють глюкозу належним чином.
Відмітимо, що предіабет може виникнути у будь-кого, але ряд факторів можуть підвищити ризики його розвитку. До прикладу, це можуть бути наступні стани:
- Віковий фактор (ризики зростають після 45 років).
- Надмірна маса тіла та абдомінальне ожиріння, коли надлишок жиру локалізується навколо талії.
- Неправильне харчування, з переважанням в раціоні червоного та/або обробленого м’яса, солодких напоїв.
- Малорухомий спосіб життя.
- Спадковий фактор.
- Шкідливі звички.
- Наявність в анамнезі певних станів, що можуть бути пов’язані з вищим ризиком інсулінорезистентності та предіабету (наприклад, апное уві сні, гестаційний діабет).
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається насамперед з призначення лабораторного дослідження крові (глікозильований гемоглобін, тест на рівень глюкози в плазмі).
Лікування предіабету також можна розглядати як профілактику діабету ІІ типу. Відповідно при діагностуванні підвищеного рівня цукру в крові лікар рекомендуватиме певні зміни способу життя.
Так до найпоширеніших способів лікування захворювання належить дотримання дієти, багатої клітковиною, регулярні заняття спортом, зниження маси тіла, при надмірній вазі, приймання медикаментозних препаратів за потреби.
При відсутності належної терапії, предіабет як зазначалося вище може перерости в ЦД ІІ типу та інші ускладнення у вигляді хвороби серця, інсульту, ураження нирок, пошкодження стопи, при якому поганий кровотік може призвести до ампутації та ін.
Враховуючи фактори ризики предіабету запобігти його розвитку може безпосереднє внесення корективів у спосіб життя. Також рекомендовано починати обстеження на діабет для більшості дорослих у віці 45 років, а при наявності факторів ризику ще раніше (до 45 років).
Тому важливо пам'ятати, що предіабет є оборотним при довгостроковій зміні способу життя!
Новые статьи:
Также интересно посмотреть:
- Синдром Вольфрама: причини одночасного розвитку цукрового діабету, глухоти та сліпоти
- Цукровий діабет у людей молодого віку: основні причини
- Гранулематозний тиреоїдит: основні симптоми запалення щитоподібної залози
- Діабетична мастопатія: основні прояви ускладнення цукрового діабету
- Основні симптоми надмірної кількості чоловічих гормонів у жінок