Перевозка больных

Глюкометры и тест полоски

Цукровий діабет: як розпізнати перші прояви захворювання?

Цукровий діабет: як розпізнати перші прояви захворювання?Вчора, 14 листопада відзначався День боротьби з цукровим діабетом. Цукровий діабет є захворюванням, що називають “епідемією 21 століття”, адже кількість випадків патології невпинно зростає, відповідно як і ускладнених наслідків від нього. Тому розберемо детальніше, які симптоми вказуватимуть на ранній початок цукрового діабету та чи можливо запобігти даній недузі.

Цукровий діабет - це патологічний стан, для якого є характерним стійке підвищення рівня глюкози в крові. 
 
Розрізняють два типи цукрового діабету:
 • ЦД І типу: є небезпечним хронічним видом ЦД, адже пов'язаний з розвитком дефіциту інсуліну, внаслідок порушення функціонування підшлункової залози, а саме загибелі її клітин. Це своєю чергою викликає підвищення рівню цукру. Найчастіше виникає у молоді. Точних причин виникнення даної форми захворювання достеменно не встановлено.
 • ЦД II типу: в основі даного виду покладено механізм, коли організм виробляє достатню кількість інсуліну, проте він не сприймається нормально клітинами. Характерний розвиток у людей дорослого та похилого віку. Має набутий характер, тобто виникає на тлі неправильного способу життя (гіподинамія, ожиріння). 

Хто входить в групу ризику?

Захворіти на цукровий діабет може будь-хто, “солодкий вбивця” не щадить нікого. Однак в підвищеній зоні ризику знаходяться особи:
 • з наявністю спадкового фактора;
 • з зайвою вагою;
 • неправильно харчуються;
 • переважно мало рухаються;
 • мають в анамнезі гормональні порушення;
 • постійно піддаються впливу стресового фактора.

Основні прояви цукрового діабету

 1. Надмірне сечовиділення.
 2. Повільне загоєння ран.
 3. Сухість шкіри.
 4. Спрага.
 5. Відчуття голоду.
 6. Зниження маси тіла.
 7. Хронічна втома.
 8. Зниження зору.

Тактика

Терапія при розвитку ЦД І типу направлена на коригування стану за допомогою призначення інсулінотерапії. Наразі сучасні технології дають можливість змінити щоденні ін'єкції за допомогою шприца на використання інсуліновою помпи, приладу який імітує роботу підшлункової залози та забезпечує регулярне та безболісне введення інсуліну.
Відмітимо, що сьогодні хворі на цукровий діабет можуть отримати безоплатно інсулін. 
 
Лікування ЦД II типу рідко потребує призначення інсуліну, лише у критичних випадках, при відсутності результату від інших типів лікарських препаратів. Зазвичай це призначення препаратів для контролю рівня глюкози, а також дотримання дієти, спорт.

Профілактика

Запобігти розвитку цукрового діабету та його ускладнень вже при наявності хвороби можливо:
 • контролюючи масу тіла;
 • заняття дозованими фізичними навантаженнями;
 • контроль рівня цукру в крові, що для діабетиків стає регулярним заняттям. Процедура відбувається за допомогою глюкометра. При необхідності, придбати сучасний прилад для вимірювання показників глюкози Ви можете в медичному маркеті ITMED
За статистичними даними в Україні понад два мільйони хворих на цукровий діабет, однак лише половина обізнана у своєму діагнозі. Ще половина дійсно контролюють перебіг захворювання, вимірюючи рівень глюкози в крові, вводячи інсулін тощо.
 
Тому аби запобігти ускладненим наслідкам від цукрового діабету, проходьте профілактичні огляди у лікаря ендокринолога, перевіряйте рівень глюкози та при появі нетипових симптомів зверніться до свого сімейного лікаря. Також важливо пам'ятати, що хворі на ЦД входять до групи ризику з ускладненим перебігом COVID-19, тому вони особливо повинні дотримуватися заходів профілактики та вакцинуватися.

Медична платформаАлкофарм