Нецукровий діабет: симптоми, причини та методи лікування

Нецукровий діабет - це патологічний стан, симптомокомплекс, що пов'язується ураженням гіпофізу та гіпоталамусу. Проявляється у вигляді спраги та виділенням надмірної кількості сечі за добу (без належної терапії до 15 літрів за добу, що викликає своєю чергою зневоднення).
Механізм розвитку НД полягає насамперед в дефіциті гормону вазопресину (антидіуретичний гормон), що відповідає за регуляцію водного балансу в організмі - центральний нецукровий діабет. Це може бути викликано травмами, пухлинами гіпоталамуса, пошкодженням задньої частки гіпофіза. Також не є виключенням коли при ушкодженнях нирок (наприклад, гіперкальціємія), ниркові канальці втрачають чутливість до дії вазопресину - нирковий нецукровий діабет.
Провокуючі фактори захворювання
- Черепно-мозкова травма.
- Перенесені інфекційні процеси, насамперед що супроводжуються ураженням мозку.
- Перенесені оперативні втручання на мозку.
- Порушене функціонування гіпоталамуса, гіпофіза, в тому числі й новоутворення.
Які симптоми вказують на розвиток нецукрового діабету?
Основною скаргою хворих на нецукровий діабет є надмірне сечовипускання та стале відчуття спраги. При цьому сеча не має запаху та є прозорою.
Додатково виникають наступні симптоми:
- нудота та блювання;
- головний біль;
- відчуття голоду внаслідок розтягнення стінок шлунку при надмірному вживанні води;
- прискорене серцебиття, зниження артеріального тиску;
- надмірна сухість шкірних покривів;
- порушення режиму сну;
- коливання настрою, неврози.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі даних анамнезу, аналізу клінічної картини. Підтвердження захворювання та встановлення його причини базуватиметься за результатами наступних обстежень:
- лабораторні аналізи крові, сечі;
- МРТ гіпоталамо-гіпофізарної ділянки;
- проби з обмеженням рідини та вазопресину;
- УЗД.
Основою лікування нецукрового діабету є проведення замісної гормональної терапії - аналог вазопресину пролонгованої дії. Шляхом якої відбувається компенсація дефіцитних гормонів в організмі.
Відповідно паралельно відбувається лікування провокуючого захворювання, наприклад травма голови.
Важливим етапом у лікуванні є внесення корекції у спосіб життя пацієнта, складання індивідуального раціону з метою усунення зайвого навантаження на нирки. Насамперед це необхідно при нирковому НД. Додатково при даній формі відбувається лікування набутих уражень нирок та електролітніх розладів.
При проведенні лікування хворі з нецукровим діабетом можуть жити повноцінним життям. Звісно, що окрім гормональної терапії вони повинні дотримуватися водного балансу.
При появі вище зазначених симптомів обов'язково зверніться до лікаря, а також не забувайте про профілактичні огляди в ендокринолога.