Перевозка больных

Рециркуляторы

Харчова токсикоінфекція: симптоми та методи запобігання

Харчова токсикоінфекція: симптоми та методи запобіганняВлітку з настанням сезону овочів та фруктів з періодичними зустрічами на барбекю, варто особливу увагу приділяти ризикам розвитку харчових токсикоінфекцій, про перебіг та методи запобігання яких з'ясуємо далі.

Харчові отруєння являються захворюваннями харчового походження, які є результатом вживання заражених або токсичних харчових продуктів.
До найбільш поширених симптомів з якими може стикнутися людина при харчовому отруєнні належить нудота, блювання та діарея.

Симптоми харчового отруєння

Насамперед відмітимо, що досить рідко дане порушення проходить непомітно. При цьому на специфічність ознак та тривалість недугу може впливати джерело інфекції. Так прояви отруєння варіюються від пів години до декількох тижнів.

До типових ознак харчового отруєння відносять наступні стани:
  • нудота та блювання;
  • діарея;
  • спазм та дискомфортні відчуття в животі;
  • слабкість;
  • головний біль.
Занепокоєння та негайне звернення до лікаря потребує приєднання симптомів у вигляді тривалої діареї (понад 3 діб), лихоманки, порушення мовлення та/або зору. Уваги потребує й поява ознак зневоднення - спрага та сухість у роті, зменшення сечовипускання або повне його припинення.

Що являється причиною харчових отруєнь?

Більшість харчових отруєнь можна пояснити однією з трьох основних причин: бактеріями, паразитами або вірусами. Дані збудники містяться у всіх продуктах харчування. Однак при впливі певних факторів, насамперед відсутність термічної обробки, патогени  потрапляють всередину організму викликаючи відповідні симптоми.

Іноді їжа контактує з організмами у фекаліях або блювоті. Це, швидше за все, трапляється, коли хвора людина готує їжу і не миє руки перед її приготуванням.

До бактеріальних причин харчового отруєння можна віднести кишкову паличку, сальмонелу, золотистий стафілокок. Наприклад, бактерії виду Escherichia coli існують в нашому ШКТ не викликаючи порушення, та навпаки допомагаючи із процесом травлення ряду речовин. Однак їх висока мутаційна активність, спричиняє розповсюдження небезпечних штамів або серогруп даного виду бактерій. 
 
Харчове отруєння, спричинене паразитами, викликається збудниками типу лямблій, токсоплазмою та різними стрічковими черв'яками.
Представниками вірусних збудників являються відомі нам ротавірус, норовірус, вірус гепатиту А.

Пам'ятайте, що будь-яка людина може отримати харчове отруєння. За статистичними даними більшому ризику його розвитку піддаються особи з ослабленим імунітетом, вагітні, люди похилого віку, діти.

Тактика 

Лікар може визначити тип харчового отруєння на основі симптомів з додатковим проведенням лабораторних аналізів крові, калу та їжі, яка була вживана, щоб визначити причину харчового отруєння. Лікар може також використовувати аналіз сечі, щоб оцінити наявність зневоднення в результаті розладу.

Варіанти надання допомоги пацієнтові залежатиме від тяжкості отруєння. Зазвичай харчове отруєння можна лікувати вдома з дотримання всіх рекомендацій лікаря:
  1. Достатня гідратація організму: вживання напоїв з високим вмістом електролітів.
  2. Уникання продуктів, що подразнюватимуть шлунок (кофеїн, газовані напої).

Також лікарем може бути призначена медикаментозна терапія для поліпшення перебігу симптомів, насамперед діареї та нудоти. Ліки, що випускаються за рецептом будуть доцільними залежно від виявленого збудника, який спричинив захворювання.

У тому випадку, коли отруєння було спричинено C. botulinum пацієнт потребуватиме надання невідкладної допомоги з наступним введенням антитоксину.

Тяжкий перебіг харчового отруєння потребує гідратації за допомогою внутрішньовенного введення рідини в умовах стаціонару.

Окрема увага приділяється харчуванню. Найкраще поступово відмовитися від твердої їжі, поки не пройдуть діарея та блювота. Натомість варто надати перевагу  легкозасвоєним продуктам з низьким вмістом жиру.

Методи профілактики харчового отруєння включають:
  1. Миття рук перед приготуванням або вживанням їжі.
  2. Ретельна термічна обробка продуктів харчування (м'ясо, яйця, риба).
  3. Миття фруктів та овочів перед подачею.

Медична платформаАлкофарм