Основні причини гострого болю в животі
Біль в животі є досить поширеною проблемою, причинами якої можуть бути гази чи порушення травлення. Однак не є виключенням коли за цим станом криється серйозна патологія, що потребує надання невідкладної допомоги.
Біль у животі - це стан, що характеризується дискомфортом або іншими неприємними відчуття, які відчуваються в області живота (між ребрами та тазом).
Звісно, що біль буває різним, в тому числі й у животі. До прикладу гострий біль починається через кілька годин або днів і може супроводжуватися іншими симптомами. Для хронічного характерний біль, що триває від тижнів до місяців або більше, і може з’являтися та зникати.
Поступальний біль з часом посилюється і часто супроводжується іншими симптомами.
Загалом, біль у животі – це суб’єктивний симптом, який може описати лише людина, що його відчуває. Так він може відчуватися у легкій або важкій формі, бути тупим або різким, у вигляді печіння чи больових відчуттів, постійним або періодичним.
Характерні ознаки
Одразу відмітимо, що невідкладної допомоги потребують випадки коли біль є сильним та не стихає упродовж двох годин!
Також це ті випадки екстреного звернення до лікаря, коли:
- біль виникає під час вагітності;
- біль тривалий та має різкий характер;
- метеоризм;
- кров у калі;
- жовтяниця.
Основні причини гострого болю
- Апендицит або запалення апендикса. Характерними ознаками є різкий біль в правій частині живота з додатковою появою нудоти та блювання, метеоризму. Основним методом позбавлення проблеми є оперативне втручання з видалення апендикса.
- Камені в жовчному міхурі, а точніше блокування ними протоки жовчного міхура. Саме це і викликає сильні больові відчуття. Даний стан діагностується як холецистит і супроводжується появою пітливості, блювання, жовтяниці.
- Кіста яєчника, коли формується утворення заповнене рідиною. Симптоми виникають при досяганні кістою великих розмірів. Відмітимо, що такий тип утворення може як зникати сам по собі, так і потребувати оперативного втручання.
- Інфекція сечовивідних шляхів, для якої характерним є больові відчуття в тому числі й при сечовипусканні. Усунення проблеми потребуватиме антибактеріальної терапії.
- Гастроентерит або шлунковий грип. Це інфекція в кишківнику, яка окрім гострого болю викликатиме діарею та блювання.
- Виразка шлунку, що являє собою ранову поверхню на слизовій оболонці органу. Причиною цього є інфекція Helicobacter pylori. Біль при виразці шлунку є тупим та пекучим. Усувається медикаментозно.
- Позаматкова вагітність, це стан при якому яйцеклітина розміщується в матковій трубі замість матки. Відповідне це не є нормальною вагітністю та потребує оперативного втручання. Про позаматкову вагітність свідчитиме поява гострого болю, кров’янистих вагінальних виділень
- Харчове отруєння, для якого є характерним ураження травного тракту внаслідок потрапляння туди бактерії при вживанні їди.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення причини сильного болю в животі відбуватиметься на основі проведення фізикального огляду, даних анамнезу з визначенням характеру болю.
Додатково призначається ряд діагностичних тестів, серед яких лабораторні дослідження крові та сечі, рентгенографія, КТ, УЗД.
Лікування болю в животі залежить від його причини та може включати медикаментозну терапію, яка направлена на зменшення запального процесу, запобігання кислотному рефлюксу або лікування виразок чи інфекції, і звісно оперативне втручання за необхідності.
Вагомим внеском у лікуванні є корективи у способі життя, з дотриманням правильного харчування, коли прийом їжі супроводжується повільним та ретельним пережовуванням, а розміри порцій є невеликими. Також потрібно навчитися контролювати стрес у своєму житті та обмежити вживання алкоголю й кофеїновмісних продуктів.
Важливо розуміти, що причини гострого болю в животі та його інтенсивність є різною. Однак не варто недооцінювати даний стан. При появі сильних больових відчуттів одразу зверніться до лікаря.