Ранні прояви запалення товстої кишки
Запалення внутрішньої оболонки товстої кишки діагностується як коліт. Це загальний термін для визначення даної патології. Причини коліту варіюються від інфекційного процесу до взаємодії з певними лікарськими препаратами.
Розрізняють залежно від причини коліту і його різні типи. Деякі з них короткочасні та легко піддаються лікуванню, наприклад, при харчовому отруєнні. Тоді як інші типи, так звані запальні захворювання кишківника, є більш хронічними та важко піддаються лікуванню.
Захворювання стає серйозним, коли не піддається терапії або вона взагалі відсутня.
Основні причини
- Розвиток інфекційного процесу. Збудниками запалення можуть бути паразити, бактерії та віруси. При цьому у хворого виникатимуть скарги на діарею, лихоманку та озноб. Окремо виділяють антибіотико-асоційований коліт який є результатом надмірного росту бактерій Clostridium difficile. Найчастіше причиною його розвитку є використання антибіотиків.
- Запальне захворювання кишківника (наприклад, хвороба Крона, виразковий коліт).
- Алергічна реакція. Переважно виникає у дітей та є їх реакцією на білки, що містяться в коров’ячому молоці.
- Приймання певних лікарських препаратів, що може викликати медикаментозний коліт. Прикладом таких лікарських засобів є нестероїдні протизапальні.
- Зниження кровотоку в товстій кишці (виникає ішемічний коліт).
Характерні ознаки
Попри різноманітні причини коліту, клінічна картина захворювання має більшість однакових симптомів.
- Нудота та при гострому перебігу - приєднання блювання.
- Розлад травлення (діарея, з можливими домішками крові та слизу у калі).
- Зменшення маси тіла.
- Больові відчуття в животі.
- Здуття живота.
- Втома.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі аналізу клінічної картини та визначення даних анамнезу. Лікарю важливо визначити чи приймає пацієнт якісь ліки чи присутні в анамнезі певні захворювання. Наступною тактикою є проведення ряду діагностичних тестів, серед яких аналізи крові та калу, ендоскопія з можливою біопсією зразка тканини товстої кишки.
Тактика лікування залежатиме від причини захворювання. До прикладу, якщо проблема криється в реакції імунної системи на певний харчовий продукт, тобто алергії, лікар може рекомендувати уникати вживання даної їди у раціоні. Це ж стосується і реакції на певні ліки. У цьому випадку лікар може призначити аналог препарату.
До загальних методів терапії при запаленні товстої кишки відносять дотримання дієти та призначення медикаментозної терапії. Остання буде включати призначення протизапальних, імунодепресантів, антибіотиків, проти діарейних. Мета медикаментозного лікування полягає у зупиненні запалення, щоб дати тканинам кишківника загоїтися. При цьому полегшити симптоми діареї та болю в животі. Коли симптоми будуть під контролем, терапія буде зосереджена на зменшенні частоти спалахів та підтримці ремісії.
Щодо харчування то йому варто приділити окрему увагу. Пацієнтові з колітом потрібно відстежувати вживані харчові продукти та реакцію організму при їх вживанні. Також потрібно обмежити вживання алкоголю та відмовитися від іншої шкідливої звички як паління.
Оперативне втручання буде доцільним при відсутності результату після проведення консервативної терапії та розвитку серйозного пошкодження товстої кишки.
Не зволікайте зі зверненням до лікаря, якщо ваш стан погіршується або симптоми тривають понад 48 годин.