Основні симптоми доброякісного новоутворення яєчка

Наразі розглянемо основні симптоми та причини розвитку кісти яєчка.
Сперматоцеле – це патологічний стан доброякісного характеру, що характеризується формуванням кісти поблизу яєчка. Також її називають сім'яниковою або епідидимальною кістою.
Локалізацією патологічно процесу є придаток яєчка. Утворення знаходиться біля верхівки яєчка або позаду нього. Рідина всередині кісти буде молочного або прозорого кольору та містити мертві сперматозоїди.
Сперматоцеле є досить поширеним явищем. Воно вражає майже кожного третього дорослого чоловіка. Однак порушення не завжди дає про себе знати, та часто виявляється випадково під час профілактичних оглядів.
Характерні ознаки
Сперматоцеле являє собою гладке та тверде утворення, яке можна пропальпувати. Візуально воно не помітне, оскільки розташовується в мошонці.
Надалі, якщо розміри кісти збільшуватимуться у хворого виникатимуть скарги на больові відчуття та дискомфорт у яєчку. Також додатково може виникати відчуття важкості та переповнення в яєчку, набряк мошонки.
Відзначимо, що поява будь-якого утворення потребує звернення до лікаря. Адже саме він підтвердить, що виниклий стан є доброякісною ознакою, а не проявом іншої проблеми. Не варто виключати, що незрозумілі формування в мошонці можуть вказувати на рак.
Основні причини
Сьогодні не відомо, що саме є причиною розвитку сперматоцеле.
Однак враховуючи, що сперматоцеле зазвичай розвивається в мережі трубок на головці придатка яєчка, то при послабленні їх стінок може утворитися аномальна кишеня. З часом сперматозоїди можуть почати накопичуватися в кишені, що призводить до його розширення та зрештою формування кісти.
Також кіста може виникнути у випадку коли придаток яєчка блокується внаслідок перенесеного оперативного втручання, травми або інфекції.
Єдиним відомим фактором ризику сперматоцеле є старший вік.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі ретельного огляду статевих органів.
Додатково можливе проведення УЗД, просвічення пухлини світлом (трансілюмінація), лабораторних досліджень сечі (загальний аналіз сечі або тестування для виключення інфекції, що передається статевим шляхом).
У більшості випадків сперматоцеле не потребує лікування. Оскільки кіста рідко викликає біль, тим паче не є раковою. Тому лікар може обмежитися тактикою спостереження.
У випадку якщо утворення викликає біль або/та починає збільшуватися у розмірах, лікар може запропонувати медикаментозну терапію та оперативне втручання.
Медикаментозна терапія обмежується пероральними препаратами для боротьби з болем та зменшення набряку. Операція супроводжуватиметься мінімальними інвазивними процедурами.
Існує два малоінвазивні методи лікування, але вони використовуються рідко. Оскільки існують ризики пошкодження придатка яєчка, що призводить до проблем із фертильністю. Ще однією поширеною проблемою є те, що сперматоцеле може рецидивувати.
У першому випадку лікар проводить аспірацію, використовуючи голку для проколювання кісти, з наступним видаленням рідини. Також можливий варіант коли вводиться подразнювальна речовина у кісту. Це сприяє загоєнню та запобігає повторному накопиченню рідини.
Хірургічне лікування, відоме як сперматоцелектомія, є найпоширенішим методом лікування.
Метою є видалення кісти з придатка яєчка, водночас зберігаючи статеву систему.
Іноді разом з кістою може знадобитися видалити частину або навіть весь придаток яєчка.