Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Обструктивна уропатія: основні причини відсутності сечовипускання

Обструктивна уропатія: основні причини відсутності сечовипусканняСтан, коли сеча не може витікати частково або повністю через сечовід, сечовий міхур або уретру називається – обструктивна уропатія. Відповідно до назви причина криється у певному типі обструкції. Тобто це стан, при якому блокується відтік сечі. Як наслідок це призводить до її накопичення та ураження однієї або обох нирок.

Тобто якщо в нормі сеча проходить сечовивідними шляхами, то при порушенні сеча тече назад, або рефлюксом у нирки.
 
Обструктивна уропатія це стан який може виникнути у будь-якому віці, як у жінок, так і у чоловіків. Окрім того, це може бути проблемою для ненародженої дитини під час вагітності.

Основні причини

Механізм розвитку порушення полягає в неможливості сечі витікати через сечовивідні шляхи. Сеча повертається в нирки, що може призвести до їх набрякання - гідронефрозу.

До можливих причин порушення можна віднести:
  1. Травми.
  2. Новоутворення, що може поширюватися на нирки, сечовий міхур, матку або товсту кишку. 
  3. Ураження травного тракту. 
  4. Камені в нирках, що застрягли в сечоводі.
Також до можливих провокуючих факторів відносять розлади зі сторони нервової системи, збільшення простати.

Характерні ознаки

  1. Больові відчуття.
  2. Лихоманка.
  3. Нудота та блювання.
  4. Утруднене сечовипускання.
  5. Сповільнений потік сечі.
  6. Часті позиви до сечовипускання, особливо вночі (ніктурія).
  7. Зниження виділення сечі.
  8. Кров у сечі.
Зменшення кількості сечі пов’язана з блокуванням лише однієї нирки. Тоді як повне припинення відбудеться зазвичай при ураженні обох нирок. Відповідно і симптоми залежатимуть від того, чи залучено одну або обидві нирки, а також чи має проблема повільний або раптовий розвиток.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі даних анамнезу, фізикального огляду та ряду діагностичних тестів. Серед них лабораторні дослідження крові та сечі, УЗД, КТ, МРТ, цистоскопія.

Тактика лікування полягатиме в усуненні обструкції закоркованих сечоводів.
Це зазвичай відбувається хірургічно. Так при проведенні оперативного втручання лікар може видалити новоутворення або рубцеву тканину, які формуються в сечоводах та впливають на процес сечовипускання. Зазвичай після усунення першопричини, сеча вільно починає текти у сечовий міхур.

При інших можливих причинах, насамперед коли сечоводи стають звуженими, можливе встановлення стента. Це така собі сітчаста трубка, яка відкривається всередині сечоводу або заблокованої ділянки нирки. 

У тому випадку якщо нирки не функціонують навіть після усунення закорковування, пацієнтові може знадобитися діаліз або трансплантація нирки.

Додатково при розвитку інфекційного процесу, можливе призначення антибактеріальної терапії.

Перспективи обструктивної уропатії залежатимуть від ступеня ураження, тобто чи залучені до патологічного процесу обидві нирки. Адже в осіб, які мають обструкцію лише однієї нирки, рідше виникає хронічна уропатія. При цьому пошкодження нирок може бути оборотним або залишатися незмінним залежно від загального стану здоров’я людини.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм