Тромбофлебіт: основні симптоми запалення вен

Ураження зазнають найчастіше саме нижні кінцівки (вени біля поверхні шкіри або між м’язовими шарами), хоча можливі випадки його розташування в руках та шиї.
Тобто на відміну від тромбозу глибоких вен запалення при тромбофлебіті зазнають саме поверхневі вени.
Тромбофлебіт є двостороннім процесом. До прикладу, коли утворюється тромб, він спричиняє подразнення всередині кровоносної судини, що призводить до запалення.
При цьому іншим варіантом є коли запалення всередині кровоносної судини (флебіт) може зробити можливим прикріплення тромбу до внутрішньої стінки цієї судини. Причиною такого подразнення може бути, наприклад інфекція.
Основні причини
Як зазначалося вище причиною тромбофлебіту є тромб. А от вплинути на формування згустку крові можуть наступні стани:
- Малорухомий спосіб життя (наприклад, прикутість до ліжка).
- Травма кровоносних судин (наприклад, результат медичної процедури чи встановлення внутрішньовенного катетера).
- Онкологія.
- Спадковий фактор, що впливає на надмірне згортання крові.
- Наявність кардіостимулятора.
- Ожиріння.
- Вагітність.
- Приймання певних лікарських препаратів (наприклад, протизаплідні, естрогени).
- Куріння.
- Наявність в анамнезі інсульту.
- Віковий фактор (вік 60+).
Характерні ознаки
- Больові відчуття.
- Підвищена чутливість.
- Місцеве підвищення температури.
- Набряк. Набрякла вена відчувається як міцний «шнур» під шкірою.
- Гіперемія.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі зовнішнього огляду ураженої кінцівки, лабораторних досліджень крові та методів візуалізації, з метою встановлення наявності тромбу (УЗД, МРТ, КТ).
Щодо тактики лікування, то при поверхневому тромбофлебіті можна подбати про свій стан в домашніх умовах. Лікування у цьому випадку включатиме застосування тепла, носіння компресійних панчіх, надання кінцівці припіднятого положення. Медикаментозно можливе приймання протизапальних та антибактеріальної терапії.
Якщо уражена судина спричиняє дискомфорт, як візуальний, так і фізичний лікар може запропонувати оперативне втручання з видалення вени (метод операції визначається індивідуально). Відмітимо, що якщо тромб знаходиться поблизу місця з’єднання однієї з глибоких вен, призначаються розріджувачі крові, тромболітики. Це дасть можливість зменшити ризики тромбозу глибоких вен та в критичних випадках тромбоемболії легеневої артерії.
Зменшити ризики розвитку тромбоемболії можливо завдяки активного способу життю. До прикладу, якщо вам приходиться тривалий час перебувати в положенні сидячи чи лежачи варто робити перерви з невеличкими вправами. Також доцільним буде відмовитися від шкідливих звичок, контролювати вагу, правильно харчуватися.
Загалом швидке лікування має вирішальне значення, щоб уникнути серйозних ускладнень у більш важких випадках.