Основні симптоми низького рівня тромбоцитів в крові
Функція тромбоцитів полягає в утворенні тромбів, коли шкіра зазнає пошкодження та потребує зупинення кровотечі. Однак у всьому важливий баланс.
Зауважимо, що низький рівень тромбоцитів є досить загрозливим станом, оскільки це впливає на здатність крові згортатися. У результаті підвищуються ризики розвитку кровотеч, які тяжко контролюються та потребують надання медичної допомоги.
Тромбоцитопенія – це порушення, що характеризується низьким рівнем тромбоцитів в крові. Так «тромбоцити» — це ваші клітини крові, а «пенія» означає, що вам чогось не вистачає. Склавши ці терміни разом ми отримуємо «тромбоцитопенія». Нормою вважається коливання рівня тромбоцитів від 150 тис. до 450 тис. тромбоцитів на мкл(мікролітр) крові.
Ознаки даного стану можуть варіюватися від легких, без появи жодних скарг до тяжких, що можуть становити загрозу для життя.
Тромбоцитопенія має багато причин. Однією з найпоширеніших її тригерів є стан, що називається імунною тромбоцитопенією або ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура. Попри неможливість встановити її основну причину, спеціалісти дотримуються думки, що у такому випадку імунна система не працює належним чином. Тобто антитіла, які повинні атакувати інфекції, натомість помилково руйнують тромбоцити. Вторинна імунна тромбоцитопенія виникає у випадку наявності іншого захворювання.
Відповідно і лікування тромбоцитопенії залежатиме від причини, що її викликала.
Основні симптоми
- Кровоточивість ясен.
- Поява синців червоного або фіолетового забарвлення (пурпура), а також висипу з дрібними крапками (петехія).
- Носові кровотечі.
- Кровотеча з ран, яка може досить довго тривати та не зупинятися самостійно.
- Рясна кровотеча при менструаціях.
Відмітимо, що клінічна картина залежатиме від ступеня зниження рівня тромбоцитів.
Так можливий розвиток внутрішньої кровотечі, що потребує звернення за медичною допомогою. Симптоми при цьому характеризуватимуться появою крові у сечі, калі та навіть при блюванні.
Які причини тромбоцитопенії?
В основі розвитку тромбоцитопенії покладено порушення зі сторони кісткового мозку, де продукуються компоненти крові, в тому числі й тромбоцити. Причиною цього може бути:
- Розвиток інфекційного процесу вірусного ґенезу.
- Апластична анемія.
- Дефіцит вітамінів.
- Зловживання алкоголем.
- Цироз печінки.
Також можливі випадки коли низький рівень тромбоцитів може бути наслідком того, що організм занадто швидко їх руйнує. Спричинити це може приймання певних лікарських препаратів, збільшення селезінки, період вагітності, аутоімунні розлади.
Діагностика та тактика лікування
Встановити діагноз лікар може на основі фізикального огляду з перевіркою на наявність петехій. Також існує кілька аналізів крові, кісткового мозку (аспірація або біопсія) та УЗД, які підтвердять діагноз.
Варіанти лікування низького рівня тромбоцитів можуть відрізнятися в залежності від загального стану пацієнта та основної причини.
Так при легкому перебігу патології можливо обмежитися тактикою спостереження, тоді як більш серйозний низький рівень тромбоцитів потребує медичне лікування.
Варіанти терапії можуть включати переливання крові, корекція медикаментозної терапії, якщо ліки викликають порушення, призначення імуноглобуліну та стероїдів.
За показаннями можливе проведення оперативного втручання з видалення селезінки, органу, який руйнує тромбоцити. Відповідно до цього, його видалення може підвищити кількість тромбоцитів. Але, видалення селезінки у перші місяці після операції може ускладнити боротьбу організму з інфекціями.
Також пацієнтам з тромбоцитопенією показане уникання тих фізичних навантажень та видів спорту, які піддають ризику кровотечі.
При відсутності вчасного лікування, низький рівень тромбоцитів може бути дуже серйозним, оскільки він може спричинити внутрішню кровотечу мозку або кишківника. У гіршому випадку це може навіть призвести до смерті. Ось чому важливо звернутися за медичною допомогою при входженні до групи ризику.