Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Ліподерматосклероз: основні симптоми запального процесу

Ліподерматосклероз: основні симптоми запального процесуЛіподерматосклероз (склерозуючий панікуліт) - це патологічний стан, що характеризується ураженням гомілки між щиколотками та литковими м’язами. “Lipo” означає жир, “Dermato” означає шкіру, а “Sclerosis” - затвердіння. Тобто відбувається буквальне затвердіння шкіри та підлеглого жиру.

Дану ділянку ще називають “гетрами”. Особи з ліподерматосклерозом відчувають запалення жирових прошарків на литках, що може бути гострим або хронічним станом. Ураження можуть зазнавати як одна, так і обидві кінцівки.
 
Механізм розвитку полягає в формуванні запального процесу шкірного покриву та підшкірної клітковини гомілки. Як наслідок запалена шкіра змінює колір, стає червоною при активному запальному процесі, або світло-  чи темно- коричневою коли патологічний набуває тривалого характеру.
За статистичними даними більшість випадків припадає на жінок, людей похилого віку та осіб з ожирінням.

Основні причини

В основі розвитку порушення покладено переважно венозний рефлюкс, внаслідок варикозного розширення вен. Так постійний рефлюкс крові, що потрапляє в варикозні вени, викликає запалення трохи вище щиколотки. Відповідно при відсутності лікування запальний процес поширюється. Надалі литковий м'яз може розширюватися вище місця звуження, що набуває вигляду перевернутої пляшки шампанського. Це є основною ознакою ліподерматосклерозу, що демонструє прогресування до венозної виразки ніжки.
 
Також часто порушення пов’язано з ожирінням, високим венозним кров’яним тиском або іншими факторами ризику. 

Характерні ознаки

На початковій стадії загострення ліподерматосклерозу він може виглядати як целюліт, з червоною, болючою шкірою в області литок. Згодом виникатимуть додаткові скарги:
  1. Біль.
  2. Затвердіння шкіри.
  3. Свербіж.
  4. Зміну кольору шкіри (почервоніння).
  5. Набряк.
  6. Звуження ніг вище щиколоток (нижня частина литки може стати тоншою, а область зверху здається більшою, схожою на перевернуту пляшку шампанського).
При тривалому порушенні характерна поява гіперпігментації, варикозної виразки, інтенсивного больового синдрому. Відмітимо, що ліподерматосклероз пов’язаний із поганим загоєнням ран через хронічний запальний стан та фіброз. Венозні виразки зазвичай виникають одночасно та важко піддаються лікуванню.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбувається на основі фізикального огляду, збору анамнезу та використовуючи доплерівське дослідження для виявлення будь-яких судинних аномалій.
Лікування варіюється від зміни способу життя та консервативної терапії до хірургічного втручання.
 
Також результат залежатиме від того, чи було усунуто основну причину, а саме венозний рефлюкс. Це відбувається завдяки ендовенозної операції за допомогою лазеру на підшкірних венах.

Додатково необхідне застосування компресійної білизни, що дасть можливість покращити роботу вен на гомілках. Якщо людина страждає ожирінням, можна запровадити програму контролю ваги.

Для зменшення болю та усунення потовщеної шкіри лікар призначає ін'єкційно або місцево стероїди, ультразвукову терапію. 
Відмітимо, що досить часто практикується використання комбінації консервативних методів лікування для боротьби з симптомами, щоб полегшити стан пацієнтів.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED