Перевозка больных

Медичне обладнання

Неправильний прикус: основні причини неправильного змикання зубів

Неправильний прикус: основні причини неправильного змикання зубівВ нормі наші верхні зуби дещо прикривають нижні. Це є поширеним типом змикання зубів, а отже його можна розглядати як норму. Однак при впливі певних факторів змикання зубів змінюється та виникає порушення зі сторони функціонування системи - зуби та щелепа. Що це за фактори та як цьому запобігти? З'ясуємо далі.

У більшості випадків з проблемою неправильного прикусу стикаються саме у дитинстві. У дорослому віці причиною порушення найчастіше є несвоєчасна імплантація зубів.
Видів неправильного прикусу може бути декілька, в залежності від типу змикання зубів. Наприклад, відкритий прикус при незмиканні зубів, глибокий - різці верхньої щелепи перекривають різці нижньої більш ніж наполовину та ін. Медіальний прикус характерний виступанням нижньої щелепи над верхньою, а дистальний - навпаки. 

Які фактори впливають на розвиток неправильного прикусу?

  1. Спадковий фактор.
  2. Несвоєчасне проведення протезування.
  3. Порушення зі сторони дихання (дихання ротом).
  4. Харчування недостатньо жорсткою їжею.
  5. Карієс.
  6. Розвиток травм або захворювань зі сторони зубів або/та щелепи.
У дитячому віці провокуючими факторами виступають травми при пологах, тривале смоктання соски (більше ніж 1 рік), штучне вигодовування, пізнє випадання молочних зубів. Відмітимо, що особливу увагу необхідно приділяти зубам та візитам до стоматолога у період з 6 до 12 років, коли молочні зуби змінюються на постійні. Саме тоді існують найбільші ризики виникнення ускладнення у вигляді порушення прикусу. Можливо навіть самостійно перевірити у дитини ваду прикусу. Для цього просто дайте пожувати їй морквину та виплюнути. Якщо шматочки однакового та невеликого розміру, це є ознакою правильного прикусу. В протилежному випадку (шматочки нерівномірні) існує ймовірність порушення.

З якими наслідками неправильного прикусу можливо стикнути надалі?

Оскільки при проблемі з прикусом щелепа знаходиться в неправильному положенні, м'язам які відповідають за її рух стає тяжче виконувати свою функцію. Це викликає надмірні зусилля з їх сторони та як наслідок м'язовий спазм. 
 
Симптомами м'язового спазму є поява головного болю та больових відчуттів  в ділянці очей, шиї та плечей, носових пазух.
 
Додатково виникають проблеми з функціонуванням скронево-нижньощелепним суглобом (з'єднує нижню щелепу з черепом). При неправильному прикусі відбувається постійний тиск на суглоби та лицьові м'язи. Виникають проблеми з відкриттям та закриттям щелепи, що супроводжується нетиповими звуками, інколи її неможливо розімкнути; проблеми з жуванням; біль в обличчі, шиї, голові.
 
Також зуби зазнають посиленого стирання, з ймовірною їх втратою.
 
Звісно, що особливий вплив має психологічний тиск, через косметичний дефект, зміни вимови. 

Діагностика та тактика лікування

Підтвердити сформування неправильного прикусу можливо шляхом проведення симетроскопії, МРТ, рентгеноскопії, визначення тонусу м'язів щелепи та ін.
Тактика лікування прикусу у дорослих буде залежати від його виду та фактору, що його викликало. У більшості випадків після проведення обстежень перевага нормалізації стану зубного ряду надається встановленню брекетів або капової системи (прозора та щільна накладка, що повторює форму зубів).
 
У складних випадках, коли неправильний прикус завдав ряд порушень (наприклад, порушення ковтання та мови) можливе проведення оперативного втручання. 
 
Щодо корекції прикусу у дитячому віці, то найкращим варіантом буде проведення терапії до зміни тимчасових зубів. На початковому етапі доцільним буде застосування знімних пластин, трейнерів, елайнерів. Надалі, після закінчення процесу формування щелепи проводиться встановлення брекет-системи.
 
Поява вищезазначених симптомів, потребує звернення до лікаря стоматолога з наступним проходженням обстеження та лікування.
 
Слідкуйте за станом ваших зубів й зубами ваших дітлахів та вчасно усувайте порушення. Пройти консультацію у лікаря стоматолога можливо скориставшись послугами однієї зі стоматологічних клінік з Всеукраїнського каталогу клінік ITMED.

Медична платформаАлкофарм