Спірометр: показання до застосування пристрою для вимірювання об'єму видихуваного повітря
Пандемія коронавірусу внесла корективи в наші життя та зобов'язала нас ще більше слідкувати за станом свого здоров'я. В першу чергу це “вивільнилося” в придбанні певних медичних приладів, від кисневих концентраторів та пульсоксиметрів до спірометрів. Особливо це стало життєво необхідним для людей які входять до групи ризику по ускладненому перебігу COVID-19 та мають в анамнезі хронічні патології органів дихальної системи. Цього разу розберемо детальніше прилад під назвою - спірометр.
Спірометрія - це метод дослідження, основна мета якого вимірювати об'єм повітря, що видихається з легень, а також швидкість під час вдиху та видиху.
Проведення даного дослідження особливо корисно для людей, які мають в анамнезі задишку, хронічний кашель, больові відчуття у грудях.
Спірометр забезпечує діагностику стану дихальної системи за наступними показниками:
- Обсяг легень.
- Швидкість на видиху.
- Місткість легень.
Під час спірографії проводиться графічний запис даних, які були отримані під час спірометрії.
Спірометр являє собою прилад за допомогою якого проводиться дослідження та складається з мундштука, внутрішньої турбіни, повітряного датчика, процесора та вбудованого монітора для зображення показників або спеціального роз'єму для підключення до комп'ютера.
Апарат може бути як портативним для отримання інформації одразу на дисплей, так і діагностичним, коли спірометр зображує базові показники, необхідних для повсякденного спостереження за перебігом захворювання.
Що стосується використання у домашніх умовах, то зазвичай при показаннях доцільним буде придбання портативного спірометра, який є компактним та не досить дороговартісним. Завдяки вбудованому дисплею хворий має можливість проводити щоденний моніторинг стану свого здоров'я.
Отримані показники у більшості приладів зберігаються в пам'яті пристрою (близько 20-30 записів) або передаються на електронний носій (наприклад, телефон).
Показання до спірометрії
Оскільки спірометрія є найпоширенішим тестом для визначення функції легень та контролю лікування обструктивних захворювань, додатковими показаннями є наступні стани:
- Діагностика обструктивних патологій легень.
- Професійні заняття спортом (плавці, бігуни, легкоатлети).
- Попереднє проведення оперативного втручання по пересадці легень.
- Обстеження осіб, які палять або працюють на шкідливих виробництвах.
- Моніторинг протікання та внесення можливих змін до лікування.
- Передопераційне проведення з метою оцінки ризику анестезії або перед кардіоторакальною операцією.
Лікар-пульмонолог може призначити дослідження при поширенні коронавірусної інфекції з ускладненнями у вигляді пневмонії. Алерголог може призначити спірографію як один з методів обстеження в сезон цвітіння рослин-алергенів.
За рекомендаціями ВООЗ особам, які палять та входять у вікову категорію - 40+, спірометрія показана кожні два роки, при наявності патологій органів дихання - щороку, при необхідності навіть частіше.
Протипоказання до проведення спірометрії
- Легенева недостатність тяжкого перебігу.
- Перенесення офтальмологічної операції (період відновлення).
- Інфаркт міокарду.
- Вагітність, яка супроводжується токсикозом.
Порушення мозкового кровообігу.
Також не рекомендується поводити дослідження при перебігу гострих респіраторних інфекцій, з супутньою високою температурою та кашлем.
Підготовка та проведення спірометрії
З метою отримання достовірних результатів рекомендується:
- Виключити вживання алкоголю та цигарок за 4 години до процедури.
- За дві години виключити приймання їжі.
- Напередодні дослідження не проводити фізичні інтенсивні навантаження.
- У разі необхідності лікар заздалегідь обговорює питання щодо приймання або виключення певних медикаментозних препаратів.
Етапи проведення:
Хворий прокидається, натщесерце або попередньо маючи легкий сніданок (через три години проводиться процедура), в положенні сидячи й повністю розслабленому та спокійному стані на крила носа кріпить спеціальний затискач, а в рот встановлюється мундштук спірометра та міцно стискається губами. Далі робиться максимально об'ємний та тривалий вдих, а потім - довгий глибокий видих, поки легені не спорожніють. Такі дію можуть продовжуватися декілька разів.
Попередньо розшифрування показників проводиться під наглядом лікаря з наданням наступних рекомендацій.
Попередньо розшифрування показників проводиться під наглядом лікаря з наданням наступних рекомендацій.
Зазначимо, що правильна робота та достовірні показники залежать від калібрування пристрою, тому важливо придбати спірометр в спеціалізованих маркетах.
При забезпеченні населення спірометрами виникне можливість зменшити навантаження на систему охорони здоров'я, зекономити ресурси, а також можливо буде проводити постійний моніторинг стану пацієнта та відповідно вносити корективи у призначене лікування.