Гепатоцелюлярна карцинома: основні симптоми раку печінки
Розвиток цирозу, гепатиту хронічного характеру значно збільшує ризики раку печінки, а точніше його різновиду - гепатоцелюлярної карциноми. Як вчасно розпізнати симптоми злоякісного процесу? З'ясуємо далі.
Гепатоцелюлярна карцинома - це патологічний процес злоякісного характеру, що характеризується розвитком раку в печінці.
Розрізняють дві моделі росту карциноми. І якщо у першому випадку формується лише одна пухлина, яка продовжує рости з можливим поширенням на інші частини печінки. То друга модель росту характеризується наявністю багатьох невеликих ділянок раку, розташованих по всій печінці. Даний тип раку переважно спостерігається в осіб з наявністю в анамнезі цирозу печінки.
Основні симптоми
- Жовтяниця.
- Больові відчуття у животі.
- Темна сеча та блідий стілець.
- Свербіж шкіри.
- Втрата апетиту або ж швидке насичення.
- Зниження маси тіла.
- Нудота та блювання.
- Метеоризм.
Також у хворого можуть виникати скарги на легке утворення синців, лихоманку, збільшення печінки або селезінки.
Важливо розуміти, що більшість вищевказаних симптомів можуть свідчити про розвиток інших патологічних процесів зі сторони печінки. Тому у будь-якому випадку зволікати зі зверненням до лікаря не варто.
Які фактори впливають на розвиток гепатоцелюлярної карциноми?
Механізм розвитку гепатоцелюлярної карциноми, як і при інших видах раку полягає в неконтрольованому рості та діленні клітин печінки. Як наслідок ракові клітини можуть далі проникати в тканину печінки й з часом можуть поширюватися (метастазувати) в інші частини тіла. Причиною цього є можливі зміни ДНК в ракових клітинах, вплив спадкового фактора та інших тригерів.
До найбільш поширених факторів ризику гепатоцелюлярної карциноми можна віднести:
- віковий фактор (особи старшого віку);
- наявність в анамнезі хронічного гепатиту B або С;
- цироз печінки;
- цукровий діабет;
- надмірне накопичення в печінці та інших органах заліза;
- ожиріння;
- шкідливі звички (зловживання алкоголем, куріння).
Наявність понад одного фактору ризику потребує обговорення з лікарем моніторингу стосовно раку.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається як завдяки ретельного збору анамнезу лікарем, так і проведення ряду діагностичних тестів, серед яких лабораторні дослідження крові, УЗД, КТ та МРТ. Також можливе проведення біопсії.
Надалі тактика лікування буде залежати від стадії розвитку гепатоцелюлярної карциноми та її впливу на стан пацієнта. Так якщо рак знаходиться на ранній стадії, а печінка задовільно функціонує, лікарем рекомендовано оперативне втручання з видалення частини органу з новоутворенням. Якщо лікар не може видалити рак шляхом часткової гепатектомії, він може запропонувати трансплантацію печінки.
При неможливості провести хірургічне втручання терапія базуватиметься на проведенні таргетної або променевої терапії, методі абляція (ракові клітини знищуються за допомогою тепла) або хімієемболізації (вводяться хімієтерапевтичні препарати безпосередньо в печінку).
Прогноз лікування також залежатиме від багатьох факторів, в тому числі від кількості ракових пухлин, функціонуванні печінки та типу терапії, що застосовувався.
Звісно ж вагому роль в успішності результатів відіграє рання діагностика та лікування! Тому варто обов’язково звернутися до лікаря при появі таких симптомів, як біль у животі, жовтяниця або блідий кал.