Ранні симптоми алкогольної хвороби печінки

Алкогольна хвороба печінки - це патологічний стан, що характеризується пошкодженням печінки внаслідок надмірного вживання алкоголю.
Захворювання розвивається та прогресує у декілька етапів:
• алкогольна жирова хвороба печінки;
• алкогольний гепатит;
• фіброз;
• цироз печінки.
Характерні ознаки
Відмітимо, що печінка є складним органом який досить тривалий час може самостійно відновлювати себе. Це і призводить до виявлення алкогольної хвороби на пізніх етапах, часто коли пошкодження органу стають незворотними.
До ранніх ознак на які можна звернути увагу відносять нудоту та блювання, розлад травлення (діарея), больові відчуття в животі, втрату апетиту, незвичайно вигнуті кінчики пальців і нігтів (зубчасті пальці), сплутаність свідомості.
Надалі при відсутності лікування та при продовженні споживання алкогольних напоїв захворювання прогресуватиме. Так це може призвести до накопичення жирних кислот у печінці, що часто не має специфічних ознак.
Наступним етапом ураження печінки є алкогольний гепатит. Запалення та набряк печінки супроводжуватиметься жовтяницею, зниженням або підвищенням температури тіла, прискореним серцебиттям.
Алкогольний гепатит зазвичай прогресує до фіброзу та цирозу.
Цироз виникає, коли печінка запалена протягом тривалого часу, що призводить до утворення рубців та втрати функції. Це відповідно може становити загрозу для життя. Відзначимо, що пошкодження при цирозі є незворотним, але людина може запобігти подальшому ураженню, відмовившись від алкоголю.
На пізніх стадіях алкогольної хвороби печінки до інших симптомів приєднується лихоманка та тремор, набряк нижніх кінцівок, скупчення рідини в черевній порожнині, сильний свербіж шкіри, втрата ваги, випадіння волосся.
Основні причини
Відповідно до назви можна зрозуміти, що основною причиною порушення є вживання алкоголю у надмірній кількості.
На тлі цього ризики підвищуються при наявності ожиріння, генетичних змін в певних ферментах та розвитку гепатиту C.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу потребуватиме ретельного збору анамнезу з додатковим проведенням ряду діагностичних тестів. Серед них лабораторні дослідження крові, УЗД, КТ, МРТ, біопсія печінки та ендоскопія.
Тактика лікування при алкогольній хворобі печінки полягатиме в першочерговому виключенні алкоголю з раціону. Важливо розуміти, що успішне лікування захворювання печінки, пов’язаного з алкоголем, часто залежить від того, чи готова людина припинити вживання алкоголю та змінити спосіб життя.
Так, до прикладу, припинення вживання алкоголю після діагностики жирової хвороби печінки може змінити стан протягом декількох тижнів.
Медикаментозна терапія включатиме призначення кортикостероїдів, рідше антибіотиків.
Окрема увага приділяється усуненню симптомам абстиненції, які виникнуть при відміні спиртного на тлі його тривалого вживання. З цією метою також пацієнтові призначається медикаментозна терапія з додатковою роботою з психотерапевтом або лікарем психіатром.
Додатково лікарі можуть рекомендувати скинути зайву вагу та відмовитися від паління.
Коли печінка перестає повністю функціонувати, що може бути наслідком захворювання печінки на пізній стадії, часто це означає, що трансплантація печінки є єдиним варіантом для тривалого виживання. При цьому підходящими кандидатами на трансплантацію будуть лише особи, які можуть продемонструвати принаймні 6-місячне утримання від алкоголю до процедури.
Тому не варто доводити свій стан до критичного рівня, а одразу при виникненні проблеми звернутися до спеціаліста.