Особливості діагностики та лікування пацієнта з аутоімунним цукровим діабетом
Ми звикли поділяти цукровий діабет на два типи. На так зване чорне й біле. Однак в медицині існують різні варіації цього поширеного захворювання. Наразі розберемо перебіг латентного цукрового діабету та його відмінності від відомих нам форм.
Латентний аутоімунний діабет у дорослих або діабет типу 1,5 (LADA) — це повільно прогресуюча форма аутоімунного діабету. Подібно до аутоімунного захворювання, діабет 1,5 типу виникає через те, що підшлункова залоза перестає виробляти адекватну кількість інсуліну.
Діабет типу 1,5 або латентний аутоімунний діабет у дорослих (LADA) має спільні характеристики діабету 1 і 2 типу. Окрім того, спеціалісти часто називають «тип 1,5», формою діабету 1 типу, тільки яка розвивається дуже поступово. Також досить часто дане порушення помилково сприймають за діабет 2 типу, що пов'язано з появою діабету типу 1,5 у дорослому віці. Відмітимо, що поява захворювання найчастіше припадає на осіб старше 30 років.
LADA є аутоімунним захворюванням. Відповідно воно не піддається зворотному розвитку при зміні дієти та способу життя.
Основні симптоми цукрового діабету 1,5 типу
- Спрага.
- Часі позиви до сечовипускання (нічний період не є виключенням.
- Зниження маси тіла без належних на те причин, навіть при надмірному апетитові.
- Поколювання в кінцівках.
- Сухість шкіри.
- Порушення зору.
При відсутності вчасного лікування даний тип діабету може ускладнитися діабетичним кетоацидозом.Тобто цукор не використовується як паливо через відсутність інсуліну, тому організм починає спалювати жир.
Які фактори впливають на появу захворювання?
Механізм розвитку діабету типу 1,5 полягає в попередньому пошкодженні антитілами підшлункової залози, а саме клітин, що виробляють інсулін.
Додатково до патологічного процесу може бути залучений спадковий фактор, коли у родині присутні випадки аутоімунного захворювання.
Якщо людина з діабетом 1,5 типу має ожиріння, це також може спричинити резистентність до інсуліну.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу LADA може зайняти деякий час. Оскільки як зазначалося вище часто виниклий сан помилково сприймається за діабет 2 типу. Тому коли розпочинається лікування саме діабету 2 типу шляхом контролювання рівня цукру в крові за допомогою дієти й пероральних ліків, симптоми діабету 1,5 типу коригуються до моменту поки підшлункова залоза не припинить виробляти інсулін. Саме тоді й можливе виявлення основного захворювання.
Зазвичай для діагностики цукрового діабету, незалежно від його типу, лікар призначає проведення лабораторного дослідження крові з визначенням рівня глюкози в крові та наявності специфічних антитіл проти клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін. Вони присутні, коли діабет викликаний аутоімунною реакцією організму.
При підтвердженні діабету 1,5 типу лікування полягатиме в призначенні інсуліну, оскільки сповільнюється його продукування. Це є найкращим методом лікування.
Існують різні схеми дозування та видів інсуліну, тому необхідно контролювати рівень глюкози за допомогою частого аналізу цукру в крові. Робити це можливо завдяки спеціальному пристрою - глюкометру. Придбати найбільш відповідний пристрій можливо в медичному маркеті ITMED.
Знову ж відмітимо, що відсутність контролю рівня глюкози в крові може привести до ряду ускладнень, від захворювання нирок, серцево-судинних уражень до нейропатії та ін.
Стосовно профілактики діабету 1,5 типу, то наразі немає способу його запобігання. Подібно до діабету 1 типу, на прогресування цього стану впливатиме генетичний фактор. Тому вчасно поведена діагностика й відповідна терапія дадуть можливість уникнути можливі ускладнення.
Новые статьи:
Также интересно посмотреть:
- Нецукровий діабет: основні симптоми та методи лікування
- Як цукровий діабет 3 типу може призвести до хвороби Альцгеймера?
- Хвороба Грейвса: основні симптоми аутоімунного ураження щитоподібної залози
- Гіперпаратиреоз: основні симптоми надмірного продукування гормонів
- Основні симптоми формування вузла щитоподібної залози