Нецукровий діабет: основні симптоми та методи лікування
Нецукровий діабет здебільшого спричинений проблемою, як організм виробляє та використовує антидіуретичний гормон (АДГ або вазопресин). Антидіуретичний гормон — це гормон, який виробляє гіпоталамус, а гіпофіз накопичує та вивільняє.
Нецукровий діабет — це патологічний стан, досить рідкісного характеру, що характеризується ураженням нирок та неможливістю їх зберігати воду. Як наслідок пацієнт відчуває сильну спрагу та часті позиви до сечовипускання.
Також люди з нецукровим діабетом можуть виводити до 18 літрів сечі щодня! захворювання може бути хронічним (протягом усього життя) або тимчасовим, легким або важким залежно від причини.
Одразу відмітимо, що нецукровий діабет не пов’язаний із відомим нам цукровим діабетом, адже він не впливає на рівень цукру в крові. Тобто це означає про можливий розвиток нецукрового діабету без діабету. до прикладу цукровий діабет отримав свою назву через те, що основним його симптомом є солодкуватий запах сечі.
Розрізняють чотири типи нецукрового діабету, а саме:
- Центральний нецукровий діабет: характеризується ураженням гіпофіза або гіпоталамуса. Внаслідок чого вазопресин не в змозі нормально продукуватися або вивільнятися. Причинами виступають пухлина, травма голови, інфекція, запальний процес.
- Нефрогенний нецукровий діабет, спричинений генетичними мутаціями та у результаті пошкодженням нирок та їх неспроможності реагувати на гормон. Спричиняється хронічними хворобами нирок, прийманням певних лікарських препаратів.
- Дипсогенний нецукровий діабет: зумовлений порушенням функціонування механізму спраги в гіпоталамусі.
- Гестаційний нецукровий діабет: виникає тільки під час вагітності.
Основні симптоми
- Надмірна спрага, яка може спричиняти неконтрольований потяг до води.
- Виділення сечі у надмірних об'ємах, що часто є причиною порушення сну внаслідок відвідування туалету вночі.
- Запаморочення та втрата свідомості.
- Млявість.
- Сухість у роті, губах й очах.
- Нудота.
Відповідно до вищевказаних симптомів, ризики зневоднення організму та його негативних наслідків є досить високими. Тобто при недостатньому вживанні рідини, щоб компенсувати її втрату через сечу, організм може зневоднитися.
Що є причиною нецукрового діабету?
Розвиток захворювання полягає в порушенні механізму регуляції рідини в організмі. Це тісно пов’язане з низьким рівнем антидіуретичного гормону або вазопресину. Так рівень даного гормону впливає на те, наскільки добре нирки зберігають воду.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі виниклих симптомів та проведення ряду діагностичних тестів. Ці методи діагностики включають гравітаційний тест сечі, тест на водну депривацію (припинення вживання води на певний час з наступним лабораторним дослідженням сечі), МРТ.
Лікування залежатиме від типу нецукрового діабету та тяжкості стану.
Не є виключенням, коли достатнім буде просто збільшити споживання води.
У випадку центрального нецукрового діабету десмопресин є препаратом першої лінії лікування, який діє як антидіуретичний гормон. Терапія при нефрогенному нецукровому діабеті є більш складною і іноді включає комбінацію підходів, від діуретиків до нестероїдних протизапальних.
У тому випадку, якщо нецукровий діабет спричинений іншим захворюванням, наприклад пухлиною або проблемою з гіпофізом, спочатку проводиться лікування основної патології.
Це ж стосується і приймання ліків, які впливають на появу нецукрового діабету. Лікар рекомендуватиме замінити або припинити прийом цих ліків. Самостійно такі дії приймати у жодному разі не потрібно.
Варто розуміти, що зміна способу життя є життєво необхідною для лікування нецукрового діабету.
Найважливішим заходом є уникнення зневоднення за допомогою достатнього вживання рідини. Також доцільно носити бейджик чи інше нагадування так званої “медичної тривоги” або зберігати при собі записку про свій стан, у разі необхідності надання допомоги.
Новые статьи:
Также интересно посмотреть:
- Як цукровий діабет 3 типу може призвести до хвороби Альцгеймера?
- Хвороба Грейвса: основні симптоми аутоімунного ураження щитоподібної залози
- Гіперпаратиреоз: основні симптоми надмірного продукування гормонів
- Основні симптоми формування вузла щитоподібної залози
- Гіпогонадизм: основні симптоми дефіциту статевих гормонів