Що варто знати за нецукровий діабет та його симптоми?
Нам всім відомо розповсюджене на жаль захворювання під назвою цукровий діабет. Однак, що собою являє інша патологія ендокринологічної природи, з досить схожою назвою, як нецукровий діабет. Яка причина та які основні симптоми НД? Далі з'ясуємо.
Нецукровий діабет - це патологічний стан, який характеризується відсутністю або дефіцитом гормону вазопресину (антидіуретичний гормон), що продукується гіпоталамусом. Іншими словами функція вазопресину полягає в нормалізації сечовиділенні, відповідно при порушенні його продукування виникає зневоднення організму.
Захворюванню піддаються однаково, як чоловіки, так і жінки, переважно молодого віку.
Які фактори можуть спровокувати нецукровий діабет?
- Оперативні втручання на мозку з певними ускладненнями в процесі.
- Травми голови.
- Новоутворення головного мозку.
- Спадковий фактор.
- Аномалії вродженого характеру.
- Захворювання нирок (гломерулонефрит).
- Інфекційні процеси, при яких відбувається вплив на мозок (наприклад, менінгіт).
Основні симптоми
- Постійне відчуття сильної спраги, яка не залежить від погодних умов, фізичної активності чи вживаної попередньо їжі.
- Збільшення кількості сечовипускання: сеча не має ні кольору, ані запаху.
При відсутності необхідного лікування стан пацієнта погіршується, в нього виникають скарги на сильний головний біль, сухість шкіри, низький артеріальний тиск, невроз, підвищення температури тіла. Втрата рідини за добу без відповідної терапії може сягати до 15 літрів, що звісно ж становить загрозу життю.
Зауважимо, що розвиток порушення продукування вазопресину у дитячому віці викликає критичні ускладнення. Так у дитини розвивається розумова та фізична відсталість, стрімко знижується маса тіла, приєднується нудота та блювання.
Діагностика та лікування
Діагностичне обстеження полягає у зібранні анамнезу, в тому числі та сімейного, з призначенням лабораторних аналізів крові (визнач. рівня глюкози, натрію) та сечі, проби Зимницького. Додатково при необхідності проводиться апаратні обстеження у вигляді, УЗД нирок, КТ або МРТ.
Тактика лікування є індивідуальною. В першу чергу призначається замісна гормональна терапія, з метою відновлення дефіциту вазопресину, яка дає можливість вести повноцінне життя. Також паралельно лікується основне захворювання, що спровокувало нецукровий діабет. Так якщо НД був спричинений нирковою недостатністю, то наряду з діуретиками призначаються протизапальні препарати, з метою контролю процесу сечовипускання (об'єму виділеної рідини).
Окрема увага приділяється харчуванню, з обмеженням солей та білків, щоб знизити навантаження на нирки. Відповідно забороні підлягає алкоголь.
Прогноз нецукрового діабету буде залежати від основної причини. Нелікований НД не спричинятиме погіршенню самопочуття у разі вживання рідини у належній великій кількості.
Оскільки специфічних методів профілактики нецукрового діабету не існує, важливо відповідально ставитися до свого здоров'я та проходити щорічні профілактичні огляди.
Новые статьи:
Также интересно посмотреть:
- Гіпопаратиреоз: основні причини порушення паращитоподібної залози
- Цукровий діабет: як правильно обрати пристрій для вимірювання цукру в крові?
- Захворювання щитоподібної залози: основні симптоми
- Цукровий діабет: що необхідно знати про ранні прояви захворювання
- Гіпотиреоз: як захворювання щитоподібної залози впливає на якість життя