Перевозка больных

Медичне обладнання

Синдром мальабсорбціїї: симптоми порушення всмоктування в кишківнику

Синдром мальабсорбціїї: симптоми порушення всмоктування в кишківникуПоява болю в животі може свідчити про ряд порушень, що можуть бути як тимчасовими, так і становити небезпеку для організму. Наразі розберемо один з ймовірних факторів, а саме синдром мальабсорбції. А саме що собою являє даний стан та чому виникає?

Синдром мальабсорбції - це патологічний стан, що характеризується порушенням всмоктування речовин в тонкій та товстій кишці. Це своєю чергою викликає порушення процесу випорожнення. 
Хоча для даного синдрому характерний цілий ряд клінічних проявів, що виникають через зміну травної та транспортної функцій тонкого кишківника.

Які фактори можуть спричинити мальабсорбцію?

 1. Проведення резекції тонкої кишки.
 2. Глистяні інвазії.
 3. Вплив токсинів або радіації на слизову ШКТ.
 4. Захворювання запального та аутоімунного характеру органів ШКТ (цироз печінки, хронічний панкреатит). 
Попри рідкість існує ймовірність й вродженої мальабсорбції, прояви якої виникають з моменту народження або упродовж наступних десяти років життя. 

Які симптоми виникають при синдромі?

Відмітимо, що клінічна картина залежатиме від стадії розвитку синдрому мальабсорбції. Так на початковому етапі у хворого виникатимуть скарги у вигляді загальної слабкості, зниження маси тіла. Виникають симптоми дефіциту вітамінів та мікроелементів.

Далі у міру розвитку захворювання виникатимуть наступні прояви:
 • гіповітаміноз, що своєю чергою супроводжується випадінням волосся, ламкістю нігтів, екземою;
 • метеоризм;
 • біль в животі (локалізується в верхній частині живота з іррадіацією в поперек або має оперізувальний характер);
 • стеаторея (наявність жиру в калі);
 • діарея.
Основне ускладнення мальабсорбції полягає в тому, що в організм не потрапляє достатня кількість корисних речовин, що відповідно призводить до тяжких наслідків, від анемії, дефіциту маси тіла (понад 10 кг), асциту до остеопорозу (внаслідок дефіциту Са), порушення фертильності тощо.

Діагностика та тактика лікування

 Встановлення діагнозу - мальабсорбція, потребує проведення ряду діагностичних методів:
 • водневий дихальний тест;
 • МР-ентерографія та відеокапсульна ендоскопія;
 • визначення фекальної еластази;
 • лабораторні дослідження крові;
 • МРТ.
Лікування буде направлено на усунення причини, що викликало порушення, відновлення водно-електролітного балансу, корекцію вітамінів тощо.
 
Також в залежності від тяжкості перебігу синдрому хворому призначається відповідна дієта, парентерально вводяться вітамінні комплекси, білкові суміші.
Якщо основне захворювання потребує оперативного втручання, то відповідно на початку проводиться хірургічне лікування. Переважно це відбувається якщо мальабсорбція спричинена захворюванням Крона, тяжкими запальними процесами в кишківнику.
 
Профілактика мальабсорбції першочергово буде направлена на запобігання тих захворювань, що провокують порушення процесу всмоктування. У разі вродженої форми захворювання важливе своєчасне виявлення того чи іншого ферментного дефіциту та відповідно його медикаментозна корекція.

Медична платформаАлкофарм