Ішемія кишківника: основні причини та методи лікування
Питанню патологічних змін зі сторони органів травлення все більше приділяють увагу, що пов'язано з частотою збільшення їх випадків не тільки серед похилого, але й зрілого віку. Одним із таких станів є ішемія кишківника. Що це за стан, його причини та прояви? Розберемо далі детальніше.
Ішемічна хвороба органів травлення включає симптомокомплекс у вигляді порушення кровообігу в судинах шлунково-кишкового тракту (мезентеріального судинного басейну). Ішемія кишківника своєю чергою поділяється на гостру мезентеріальну ішемію, хронічну ішемію та ішемію товстого кишківника. Відповідно для кожної з даних форм характерний свій тип перебігу.
Які фактори впливають на розвиток ішемії кишківника?
Порушення відтоку венозної крові або приливу артеріальної крові на рівні мезентеріальних артерій, черевного стовбура є досить різні й всі вони потребують детальної діагностики:
- атеросклероз, що є найбільш частою причиною ішемії;
- цукровий діабет;
- васкуліт;
- гіпоплазія судин;
- спазм судин на фоні приймання певних лікарських препаратів (наприклад, норадреналін);
- компресія судин внаслідок наявності в анамнезі новоутворення;
- серцево-судинні захворювання гострого та хронічного характеру (наприклад, інфаркт, серцева недостатність тощо);
- спазм судин на тлі інтоксикації організму (наприклад, отруєння нікотином).
Основні прояви патології
- Сильні больові відчуття, які не усувається при прийманні знеболювальних. Найчастіше локалізується в ділянці пупка.
- Активна перистальтика кишківника на початковому етапі захворювання, з можливою появою діареї, блювання.
Відмітимо, що на початковому етапі у хворого можуть бути відсутні скарги, що пов'язано з компенсаторним механізмом та перерозподілом крові у стінках кишківника. Однак відповідно, чим довше відбувається недостатній прилив крові, тим інтенсивнішими стають симптоми порушення.
При досягненні критичного стану найчастіше у хворих діагностується некроз кишківника, що має незворотні наслідки.
Щодо хронічного перебігу захворювання, коли внаслідок звуження вісцеральних артерій відбувається порушене кровопостачання до стінок кишківника, то для даної форми характерні наступні симптоми:
- зниження маси тіла (через обмеження у вживанні їжі);
- біль в епігастрії (черевна жаба), що виникає після вживання їжі, особливо жирної;
- діарея;
- нудота та блювання;
- відчуття швидкого насичення їжею.
Типовим представником хронічної форми ішемії кишківника є хворий, що має в анамнезі атеросклероз інших судинних басейнів. Дуже часто це курці.
Діагностика та тактика лікування
Дуже часто при встановленні діагнозу ішемії кишківника гострої або хронічної форми виникають труднощі. Що пов'язані зі схожість перебігу патологічного процесу з гострими хірургічними станами органів черевної порожнини або ж хронічного перебігу захворювань зі сторони ШКТ.
Тому з метою підтвердження вісцерального судинного ураження проводиться детальний ряд обстежень, що включатиме:
- рентгенографію;
- аортографію;
- КТ-ангіографію;
- лабораторні аналізи крові.
Тактика лікування буде залежати від перебігу клінічної картини, локалізації патологічного процесу. Однак попри особливості захворювання терапія є аналогічною до лікування атеросклерозу. Так основу медикаментозного лікування складатимуть статини, судинорозширювальні препарати, антикоагулянти, антигіпертензивні лікарські засоби. При необхідності доцільним буде призначення послаблювальних препаратів, знеболювальних та антибактеріальних препаратів.
Також важливим етапом у лікуванні є внесення корективів у спосіб життя: відмова від шкідливих звичок, нормалізація маси тіла, дотримання дієти з метою нормалізації ліпідного обміну й холестеринового балансу, активний спосіб життя.
При показаннях (емболія мезентеріальної артерії) можливе проведення оперативного втручання.
При появі нетипових симптомів зі сторони функціонування ШКТ не зволікайте та обов'язково зверніться до лікаря!