Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Меланома: як вчасно розпізнати рак шкіри?

Меланома: як вчасно розпізнати рак шкіри?Вплив палючого сонця та сезон засмаги завершився, що свідчить про необхідність перевірки стану шкіри. Адже вплив ультрафіолетового (УФ) випромінювання від сонячного світла або солярію підвищує ризик розвитку меланоми.

Меланома - це патологічний процес, що являє собою вид раку шкіри, який розвивається в клітинах (меланоцитах). Дані клітини виробляють меланін — пігмент, який надає шкірі колір.
Відмітимо, що меланома може утворитися не тільки на шкірі, а й в очах, рідше - у носовій або ротовій порожнині.
 
За статистичними даними ризики розвитку раку підвищується з віком, насамперед у жінок вікової категорії 40+. Тому обізнаність в основних ознаках захворювання допоможе виявити та вилікувати ракові зміни до того, як вони поширяться.

Характерні ознаки меланоми

Насамперед уваги потребує поява нового утворення на шкірі, або його незвичайний вигляд. Не є виключенням коли патологічний процес розпочинається як звичайна родимка. В нормі родимки мають однорідний колір та чіткі межі. Незвичайні ж родимки, можуть свідчити про меланому.
 
З метою визначення характеру утворення спеціалістами проводиться дослідження за наступними показниками:
А - асиметрична форма.
B - неправильні межі, коли родимки з нерівними, зубчастими або фестончатими краями.
C - зміни кольору. 
D - діаметр (понад 6 міліметрів).
Е - ріст. На меланому вказуватимуть зміни з часом, коли родимка збільшується в розмірах або змінює колір чи форму. 
 
Не є виключенням приєднання нових ознак у вигляді свербежу або кровотечі.

Відзначимо, що ракові родимки становлять небезпеку й через ймовірний прихований ріст. А саме на ділянках тіла, які мало або зовсім не піддаються впливу сонця, наприклад, між пальцями ніг і на долонях, підошвах, шкірі голови або статевих органах. 

Основні причини 

Механізм розвитку меланоми полягає у порушенні зі сторони клітин, які виробляють меланін (меланоцитах) та надають колір шкірі. Так коли в деяких клітинах виникає пошкодження ДНК, нові клітини можуть почати неконтрольовано рости й зрештою можуть утворитися безліч ракових.
 
Що саме викликає вищезазначені порушення невідомо. Спеціалісти вказують на сукупність провокуючих факторів, від спадковості, екології до основного чинника - вплив ультрафіолетового (УФ) випромінювання від сонця та від солярію.
 
При цьому до групи ризику можна віднести осіб зі світлою шкірою, зловживання УФ, наявність опіків шкіри та великої кількості або незвичайних родимок. Щодо останнього то наявність на тілі більше ніж 50 звичайних родимок свідчить про підвищений ризик розвитку меланоми. 

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбувається на основі проведення біопсії. Попередньо лікарем проводиться фізикальний огляд. На більш запущеній стадії може бути рекомендовано візуалізаційні тести, щоб виявити ознаки поширення раку на інші ділянки тіла (КТ, МРТ, ПЕТ).

Тактика лікування залежатиме від стадії захворювання.
Так на ранніх стадіях меланоми зазвичай проводиться хірургічне втручання з видалення утворення. Дуже тонку меланому можна повністю видалити під час біопсії та не потребувати подальшого лікування. В іншому випадку рак видаляється за межу нормальної шкіри та шар тканини під шкірним покривом. 
 
Якщо меланома поширилася за межі шкіри, варіанти лікування можуть включати оперативне втручання з видалення уражених лімфовузлів, імунотерапію, таргетну терапію, хімієтерапію та ін.

Враховуючи вказані провокуючі фактори зменшити ризик розвитку меланоми та інших типів раку шкіри, можливо уникаючи сонця в середині дня, користуючись сонцезахисним кремом цілий рік, уникаючи солярію та ін.
А також важливо як часто оглядати шкіру на наявність новоутворень або змін на існуючих родимках, так і проходити щорічні огляди у лікаря дерматолога.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм