Особливості отримання безоплатної паліативної допомоги
Паліативна допомога входить у Програму медичних гарантій і є безоплатною для пацієнта. НСЗУ оплачує паліативну допомогу у стаціонарі та мобільну - за місцем перебування пацієнта.
НСЗУ заплатила за паліативну допомогу у 2021 році 1,6 млрд грн. А з початку 2020 року - 2,4 млрд грн.
Паліатив, окрім знеболення, включає спостереження за пацієнтом, турботу про його психологічний стан, правильне харчування, необхідні аналізи та обстеження, реабілітацію.
Йдеться про раннє виявлення симптомів і полегшення страждань, адекватні лікувальні заходи, психологічну підтримку пацієнта та його рідних.
Пацієнти можуть отримати паліативну допомогу без прив’язки до місця реєстрації чи проживання. Це стосується і людей, що переїхали через бойові дії. Паліативну допомогу вони можуть отримати у будь-якому медичному закладі країни, який надає такі послуги за договором з НСЗУ.
З медичного погляду у процес паліативної допомоги має бути залучений сімейний лікар – він оцінює потребу пацієнта у паліативній допомозі й видає направлення. Надання первинної медичної допомоги передбачає й оцінку ступеня болю, і лікування больового синдрому, і призначення наркотичних засобів та психотропних речовин. Цю допомогу внутрішньо переміщені особи можуть отримати у будь-якого сімейного лікаря, без укладення з ним декларації.
Щоб отримати мобільну, або стаціонарну паліативну допомогу у новому місці перебування, потрібне направлення від сімейного лікаря чи іншого лікаря-спеціаліста, або ж переведення пацієнта з іншого медзакладу.
Якщо з сімейним лікарем, з яким пацієнт уклав декларацію є зв'язок, направлення він може виписати дистанційно телефоном.
Якщо зв’язку немає, направлення для людини, яка переїхала через бойові дії, може виписати будь-який сімейний лікар, незалежно від того, чи підписана з ним декларація у пацієнта. Людина може звернутися за направленням у найближчий заклад первинної допомоги. Адреси закладів у вашому регіоні підкажуть за телефоном контакт-центру 16-77.
За цим же номером нададуть інформацію про те, в яких закладах у вашому місті можна отримати паліативну допомогу, маючи направлення. Пацієнт може обирати, де він хоче отримувати послугу - у стаціонарі, чи вдома від мобільної паліативної бригади.
В стаціонарі або вдома пацієнт отримує безоплатно:
- лікування симптомів захворювання;
- ефективне знеболення;
- дихальну підтримку та медичне харчування;
- психологічну допомогу;
- навчання родини догляду за людиною та запобіганню ускладнень.
Мобільна паліативна бригада контактує з пацієнтом не менше ніж один раз на тиждень, це може бути як безпосередній візит, так і дистанційне спілкування. Такі заклади повинні мати цілодобовий контактний номер для своїх пацієнтів.
Мобільні бригади забирають біоматеріал для аналізів та відвозять його в лабораторію, спостерігають за пацієнтом, який перебуває вдома на кисневій терапії чи респіраторній підтримці, за потреби роблять електрокардіографію та УЗД.
Тобто паліативні мобільні бригади надають майже всі ті самі послуги вдома у пацієнта, крім тих, для яких потрібна безпосередня присутність у лікарні.
Щодо знеболювальних препаратів - рецепт на опіоїдні анальгетики для паліативних пацієнтів може виписати як вузький спеціаліст, наприклад, онколог, у якого спостерігається пацієнт, так і сімейний лікар. Крім того, право призначати та виписувати рецепти на наркотичні засоби мають медичні працівники мобільної паліативної бригади.
Препарати для знеболення є важливою складовою паліативної допомоги. Тому у 2023 році Національна служба здоров’я України планує почати реімбурсацію цих препаратів. Щоб пацієнти змогли їх отримувати безоплатно або з невеликою доплатою та за зрозумілим маршрутом, як зараз Доступні ліки.
Новые статьи:
- Дітям до 14 років не потрібно мати ідентифікаційний номер для верифікації в ЕСОЗ
- Як встановлюватиметься інвалідність для людей з онкологічними захворюваннями?
- Кому потрібно проходити психіатричні огляди? Коментарі МОЗ
- Перші зареєстровані ліки з канабісу в Україні: деталі
- Оновлення програми “Доступні ліки”: які зміни чекають пацієнтів?
Также интересно посмотреть:
- Спрощений доступ до наркотичних лікарських засобів для пацієнтів, які потребують паліативної допомоги
- Медична реабілітація за Програмою медгарантій: які послуги є безоплатними для пацієнта?
- Хто відповідальний за виплату зарплат лікарям та медичним працівникам?
- Запровадження референтного ціноутворення на ліки: деталі постанови
- Чи буде лікування та реабілітація постраждалих від війни українців безоплатним?