На що вказує синюшність шкіри та слизових оболонок?
Нам відомо, що ціаноз являє собою синюшний відтінок шкіри та слизових оболонок. Даний тип ураження найменується як периферичний ціаноз або акроціаноз та переважно локалізується на руках та ногах.
У більшості випадків саме низькі температури можуть спричинити звуження кровоносних судин і призвести до синього відтінку шкіри. Однак якщо при масажі та розігріванні синюшних ділянок нормальний кровотік не відновлюється, а ціаноз не зникає - можливий розвиток більш серйозного основного захворювання.
Відповідно яка б не була причина виниклого порушення існує ймовірність перешкоди доставляння насиченої киснем крові до тканин.
Які фактори можуть викликати акроціаноз?
Механізм розвитку ціанозу шкіри полягає в тому, що коли кров має нижчий рівень кисню вона стає більш темно-червоною, відбивається більше синього світла, через що шкірний покрив виглядає блакитним. Люди, як правило, відчувають ціаноз у кінцівках, наприклад, на кінчиках пальців і стопах, оскільки ці області розташовані найдальше від серця, тому кров довше “подорожує”.
Не є виключенням коли кінцівки можуть мати синюшний відтінок навіть попри задовільну терморегуляцію (тобто вони залишаються теплими).
До найбільш поширених причин акроціанозу можна віднести:
- Переохолодження.
- Низький рівень кисню в еритроцитах.
- Носіння занадто тісного одягу.
- Гіповолемія.
- Атеросклероз.
- Артеріальна та венозна недостатність.
- Тромбоз глибоких вен.
- Феномен Рейно, який спричиняє обмеження кровотоку до пальців рук, ніг, вух та/або носа у відповідь на холод або стрес.
- Артеріальна гіпотензія тяжкого ступеня.
- Поліцитемія.
Характерні ознаки
Відмітимо, що ціаноз стає помітним при досяганні концентрації деоксигенованого гемоглобіну занадто низького рівня.
Як зазначалося вище типовою локалізацією патологічного процесу є руки та стопи, рідше - шкіра навколо рота. На відміну від деяких інших типів ціанозу, акроціаноз зазвичай не впливає на слизові оболонки.
Периферичний ціаноз іноді важко діагностувати у новонароджених через інші проблеми зі зміни кольору шкіри, включаючи жовтяницю.
Іншим типовим ціанозу є його центральна форма, що вражає основні органи тіла. Центральні ділянки набувають синьо-зеленого відтінку, як і губи та язик. Симптоми центрального ціанозу не зменшуються при нагріванні частини тіла.
Центральний і периферичний ціаноз мають деякі схожі причини, включаючи проблеми з серцем, кров'ю, легенями або нервовою системою.
Варто пам'ятати, що у деяких випадках ціаноз губ або шкірного покриву може бути ознакою загрозливого для життя станом. При цьому занепокоєння повинно викликати приєднання до нього головного болю, лихоманки, задишки, болю у грудях, оніміння в кінцівках та ін.
Діагностика та тактика лікування
Враховуючи, що акроціаноз може вказувати на розвиток серйозного патологічного стану, лікарем буде проводитися ряд діагностичних обстежень. Наприклад, фізикальний огляд (аускультація), лабораторні дослідження крові та аналізу газів артеріальної крові, пульсоксиметрія, рентгенографія та МРТ.
Відмітимо, що сьогодні з загостренням респіраторних захворювань пульсоксиметрію можливо проводити й в домашніх умовах для моніторингу насичення крові киснем. Для цього відповідний прилад (відміч. пульсоксиметр) можливо придбати в медичному маркеті ITMED за доступною ціною. До вашої уваги представлені різноманітні варіації пульсоксиметрів, від звичайних до портативних та з можливістю синхронізації даних у мобільному.
Щодо лікування, то воно включає виявлення та усунення основної причини порушення з наступним відновленням кровотоку до уражених частин тіла.
Додатково медикаментозна терапія допоможе зняти спазм кровоносних судин. Вона включає призначення антидепресантів, антигіпертензивних засобів та ін. Лікарі також можуть порекомендувати припинити будь-яке лікування, яке обмежує кровообіг, включаючи бета-блокатори, протизаплідні таблетки та деякі ліки проти алергії.
При виявленні основної причини проводиться специфічне лікування. Так серцева недостатність потребує надання невідкладної допомоги, а синдром Рейно - довготривалі зміни у спосіб життя.
Пам'ятайте, що периферичний ціаноз найчастіше викликається холодною погодою. У такому разі коли тіло розігріється синюшність шкіри зникає. В протилежному випадку варто одразу звернутися за лікарською допомогою, з метою виявлення основного захворювання порушення та вчасного запобігання ускладнень.