Гінгівіт: основні прояви запалення ясен
Гінгівіт – це патологічний стан, що супроводжується розвитком запального процесу в яснах. Причиною запалення переважно виступає бактеріальна інфекція, що своєю чергою спричиняється надмірним розростанням зубного нальоту.
Розрізняють два основних види гінгівіту. Гінгівіт, спричинений зубним нальотом та навпаки, ураження ясен, що можуть бути результатом бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції. Алергічні реакції, хвороби та реакції на сторонні тіла, такі як частинки зубної профілактичної пасти, також можуть спричинити цей тип запалення.
Відсутність вчасного лікування в обох випадках небезпечно ускладненням під назвою пародонтит та високим ризиком втрати зубів.
Гінгівіт є поширеним захворюванням, яке вражає більшість дорослих.
Основні причини
- Недотримання належної гігієни зубів, що спричиняє розростання зубного нальоту.
- Приймання певних лікарських препаратів (наприклад, оральні контрацептиви).
- Гормональні зміни, що спостерігаються під час вагітності чи періоду менопаузи.
- Серйозний дефіцит вітаміну С.
Не є виключенням коли інші типи інфекцій ясен викликають гінгівіт та які не пов’язані з надмірним розростанням зубного нальоту. Прикладом таких станів є вірусні та грибкові інфекції, а також пошкодження зуба.
Окремо виділяють фактори ризику захворювання, серед яких куріння, цукровий діабет, пригнічений імунітет.
Характерні ознаки
- Гіперемія та набряк ясен, їх підвищена чутливість.
- Кровоточивість ясен.
- Хиткість зубів.
- Больові відчуття під час жування.
- Ясна відокремлюються від зубів.
- Неправильний прикус.
- Неприємний запах з рота та можлива поява гнійних виділень.
Не є виключенням коли симптоми гінгівіту на початку взагалі є відсутніми.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься під час візиту до стоматолога, де лікар проведе ретельний огляд та за необхідності призначить додаткові обстеження. До прикладу це може бути рентгенографія, зондування (вимірювання кишень навколо зубів).
Тактика лікування гінгівіту є комплексною та буде направлена насамперед на усунення провокуючих факторів. Окрім дотримання належної гігієни ротової порожнини пацієнтові необхідно відмовитися від шкідливих звичок, контролювати наявні захворювання, типу діабету.
До інших методів лікування гінгівіту відносять приймання антибактеріальної терапії та антисептичні засоби для ротової порожнини, оперативне втручання, професійне чищення зубів (видалення нальоту та зубного каменю).
Оперативне втручання буде доцільним при тяжкому перебігу захворювання, особливо коли відбулася втрата ясен або кісткової тканини. У цьому випадку пацієнтові може бути проведена пересадка кісток та тканин або зшивання ясен, щоб вони щільно прилягали до зуба.
Важливо розуміти, що з метою зменшення ризиків розвитку гінгівіту необхідно проводити правильну гігієну порожнини рота, що охоплює як регулярне відвідування стоматолога та дворазове чищення зубів, так і правильне харчування.