Перевозка больных
Сервіс запису паціентів

Седанов

Феномен депресії у святкові дні: розпізнати та побороти

Феномен депресії у святкові дні: розпізнати та поборотиНовий рік, Різдво, святковий настрій! Та, на жаль, він є далеко не у всіх. Певна частина людей відчуває певне виснаження, погане самопочуття та навіть симптоми депресії у період новорічних і різдвяних свят. Чому ж так відбувається? Як не допустити розвитку проблеми?

Причини “святкової” депресії

Всесвітня організація охорони здоров’я визначає депресію як одну з головних хвороб сучасного урбанізованого суспільства. Та чому ж депресивні стани часто розвиваються саме під час масових свят? Цьому явищу існують доволі прості пояснення.

Одинокій людині, у якої мало або зовсім немає друзів та родичів, досить складно спостерігати за святковими родинними приготуваннями своїх знайомих. Погіршує ситуацію всезагальний видимий доступ до чужого приватного життя через значне поширення соціальних мереж. Ось і виникає ситуація: ти можеш дивитися фото та відео нашого щасливого життя, але не можеш брати в ньому участь. Своє існування одинокій людині при цьому часто видається бляклим, невиразним.

Новорічні та різдвяні свята припадають на середину зими, коли людина страждає від ослабленого імунітету, сезонних хвороб, їй бракує сонця й тепла. Все це разом також може провокувати депресію.

Святкова депресія може бути пов’язана з невиправданими очікуваннями. Адже підготовка велася так довго і ретельно, а свята пролетіли, і знову починаються будні. В результаті людина пам’ятає лише безкінечні приготування і виснаження й не розуміє, для чого взагалі це все було потрібно. Життя видається безглуздим і марним.

Під час свят суттєво порушується режим дня, ми їмо багато шкідливої їжі, мало рухаємося, часто зловживаємо алкоголем. Все це негативно впливає не лише на фізичний, а й на психологічний стан.

Деякі люди страждають на сезонний ефективний розлад, пік якого припадає саме на середину зими. Якщо настрій з року в рік погіршується в грудні та не покращується після свят, варто звернутися за допомогою до психотерапевта. Можлива причина зимової депресії – брак світла та тепла.

Як розпізнати депресію?

Зрозуміти, що у вас чи ваших близьких депресія, можна за наступними симптомами:
 • Хронічне відчуття тривоги, нервового напруження, апатії, марності буття.
 • Дратівливість.
 • Незадоволення собою та своїм життям, знижена самооцінка.
 • Зниження інтересу до оточуючих, байдужість до всього.
 • Порушення сну: безсоння або, навпаки, надмірна сонливість.
 • Втрата апетиту або переїдання.
 • Зниження сексуального потягу.
 • Підвищена втомлюваність, загальна слабкість.
 • Погана концентрація уваги.
 • Уникання спілкування з іншими людьми, прагнення залишатися на самоті.
 • Уповільненість мислення.
 • Думки про самогубство (у найбільш важких випадках).

Як попередити депресію у святкові дні?

Не допустити розвитку депресії під час свят цілком реально. Для цього варто адекватно оцінювати ситуацію та своє загальне самопочуття. Не слід очікувати від святкових днів чогось неймовірного та незабутнього, зазвичай вони швидко проходять, поступаючись місцем будням.

Не беріть на себе всю відповідальність за організацію свята, розподіліть обов’язки між іншими людьми.

Не порівнюйте своє життя з життям інших людей. Пам’ятайте: ви все одно не знаєте, як у них все насправді. Щасливі фото з соціальних мереж часто можуть прикривати собою сімейні проблеми та особисті розчарування. Але й вмійте радіти за інших, заздрість ні до чого доброго не приводить.

Більше допомагайте одне одному. Відчуття того, що ви комусь потрібні, може вберегти вас від депресії.

Якщо ви гостро відчуваєте брак сонця та тепла, боріться з проблемою. Більше гуляйте на свіжому повітрі: у парку, лісі. Катайтеся на лижах, санках, зігрівайтеся чаєм та гарячим супом. Пам’ятайте: свій настрій багато в чому ви створюєте самі.

Депресія – це хвороба, тому, якщо вона все ж настала, з нею повинен допомогти впоратися спеціаліст. Депресивні розлади під час свят – звичне явище, якому, проте, цілком реально протистояти. 

Автор: Ольга Купріянова
© Медичний портал Здоров-Інфо 
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове
Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники
Алкофарм