Рак ендометрію: як вчасно розпізнати прояви злоякісного ураження матки?
Рак ендометрію – це патологічний стан, що характеризується злоякісним ураженням внутрішньої оболонки матки, яка називається ендометрій.
Рак виникає, коли здорові клітини матки мутують або змінюються. Аномальні клітини розмножуються, ростуть та не гинуть, як нормальні клітини. Якщо їх достатньо, вони можуть утворити пухлину та поширитися на інші тканини або інші частини тіла навколо матки.
Запам’ятайте, що рання діагностика та лікування раку ендометрію збільшують шанси на ремісію.
Характерні ознаки
- Аномальна кровотеча, що може бути пов’язана зі змінами тривалості та інтенсивності менструації, вагінальними кровотечами між менструаціями або появою кров’янистих виділень після менопаузи.
- Больовий синдром: біль під час статевого акту або локалізація болю внизу живота.
- Безпричинна втрата ваги.
Поява вищевказаних симптомів потребує звернення до лікаря, адже вони можуть бути ознакою як онкології, так і вказувати на інші неракові захворювання.
Основні причини
Достеменно невідомо, що саме впливає на появу раку ендометрію. Спеціалісти ж відзначають можливий вплив гормональних коливань, а саме зміна рівня естрогену та прогестерону в організмі. Так їх рівень впливає на ендометрій. Тобто коли баланс зміщується в бік підвищених рівнів естрогену, це викликає поділ та розмноження клітин ендометрію.
Під впливом генетичних змін клітини ендометрія стають раковими та формують пухлину.
До факторів ризику розвитку даного типу онкології можна віднести наступне:
- віковий фактор (ризик раку ендометрію зростає з віком - більшість випадків раку ендометрію діагностують у віці від 45 до 74 років);
- спадковість;
- ожиріння;
- приймання певних лікарських препаратів (наприклад, замісна естрогенова терапія, оральні контрацептиви);
- зміни рівня статевих гормонів;
- наявність в анамнезі ряду захворювань, серед яких синдром полікістозних яєчників, гіперплазія ендометрію, цукровий діабет.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі ряду обстежень, серед яких лабораторні дослідження крові, УЗД, біопсія (взяття зразка ендометрію), гістероскопія.
Лікарю важливо дізнатися про симптоми та історію хвороби.
Існує кілька варіантів лікування раку ендометрію. План терапії залежатиме від підтипу та стадії раку, а також від загального стану здоров’я.
Загалом рак ендометрію лікують за допомогою типу хірургічного втручання, відомого як гістеректомія, що означає видалення матки. Також хірург може за показаннями видалити яєчники та маткові труби під час процедури.
Якщо рак поширився на інші ділянки тіла, хірург може порекомендувати додаткові операції.
Додатково у боротьбі з раком проводитиметься променева терапія, хімієтерапія, таргетна терапія та імунотерапія.
У випадку, коли пацієнтові емоційно важко впоратися з діагнозом варто додатково звернутися до спеціаліста – психотерапевта.
Якщо у вас є симптоми, які можуть бути ознакою раку ендометрію або іншого гінекологічного захворювання, не зволікайте та запишіться на прийом до лікаря.