Гепатит А: основні симптоми інфекції печінки

Гепатит А – це патологічний процес інфекційного ґенезу, що спричиняє ураження (запалення) печінки. Причиною інфекції є вірус гепатиту А.
У деяких людей захворювання протікає в легкій формі та триває кілька тижнів. При цьому не варто виключати й більш тяжкий перебіг на відновлення якого можуть знадобитися місяці.
Вірус гепатиту А зазвичай не є небезпечним. Однак це не є причиною нехтувати його розвитком. Адже це інфекція, яка є дуже заразною.
Одним із методів передачі недугу є забруднена їжа або напої. Їжа або напої можуть потрапити в контакт з фекаліями людини з гепатитом А в землі або деінде вздовж лінії передачі. Або людина з гепатитом А може торкатися вашої їжі або напоїв і «забруднити» їх.
Також заразитися гепатитом А можна при статевому контакті з хворим чи догляді за ним. Відзначимо, що інфекція може поширюватися навіть якщо хворий відчуває себе добре. Так можлива передача вірусу приблизно за 2 тижні до появи симптомів та протягом першого тижня після їх проявів.
Характерні ознаки
1. Жовтяниця (жовтий колір очей та шкіри).
2. Біль у животі.
3. Темна сеча та блідий кал.
4. Втрата апетиту.
5. Нудота та блювання.
6. Свербіж.
7. Біль у суглобах.
8. Лихоманка.
9. Діарея.
10. Швидка стомлюваність.
Основні причини
1. Вживання зараженої води чи їжі (наприклад, забруднений лід у напоях, вживання сирих молюсків, де мешкає вірус).
2. Статевий контакт з інфікованим.
3. Торкання до рота після дотику до забрудненого предмета.
Звісно, що не всі можуть піддатися впливу вірусу та мати видимі прояви інфекції. Однак більшу схильність мають особи, що хворіють на ВІЛ, мають порушення згортання крові, тісно взаємодіють з інфікованими тощо.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі даних анамнезу та ряду діагностичних тестів, що включатимуть насамперед проведення лабораторних досліджень крові, УЗД.
Щодо лікування, терапія буде направлена на усунення симптомів (так звана підтримуюча терапія). Специфічного лікування проти гепатиту А немає.
Додатково необхідно внести певні корективи у спосіб життя: уникати алкоголю, не переїдати (обмежити споживання їжі на певний час, враховуючи появу нудоти), пити достатню кількість води, залишатися вдома, аби уникнути розповсюдження інфекції.
Вірус зазвичай не викликає жодних довгострокових проблем чи ускладнень. Однак похилий вік чи наявні порушення з боку печінки підвищують ризик розвитку печінкової недостатності, тому у такому випадку потрібно серйозно поставитися до виниклого захворювання.
З метою запобігання захворювання проводиться вакцинація. У здорових дорослих вона може діяти понад 20 років. У дітей вона має приблизно 85% ефективність і може діяти 15-20 років. Вакцина проти гепатиту А включає дві ін'єкції з інтервалом у 6 місяців. Комбінована вакцина проти гепатиту А та В включає три ін'єкції протягом 6 місяців.
Також важлива належна гігієна. Потрібно завжди мити руки з милом і водою після відвідування туалету, до та після контакту з їжею, а також після зміни підгузка.
У місцях з поганою санітарією у жодному разі не можна пити воду з-під крана чи вживати сиру їжу.