Перевозка больных
Сервіс запису паціентів

Сканнер УЗИ PHILIPS

Панкреатит: основні причини запалення підшлункової залози

Панкреатит: основні причини запалення підшлункової залозиНапевно кожен із нас чув про захворювання під назвою панкреатит. І це не дивно, адже запалення підшлункової залози є найбільш поширеним захворюванням серед групи патологій травної системи. Однак які симптоми при цьому виникають та чи можливо якось уникнути панкреатиту? З'ясуємо далі. 

Панкреатит - це патологія, що характеризується розвитком запального процесу в підшлунковій залозі, з наступним набряком та інколи навіть приєднанням гнійного процесу.
В залежності від перебігу патологічного процесу, панкреатит може бути гострої та хронічної форми. У тому випадку, коли встановити причину панкреатиту неможливо - діагностується ідіопатична форма захворювання.

Які фактори впливають на розвиток панкреатиту?

Тригером панкреатиту, може стати будь-який чинник, що уражає фолікули підшлункової залози, які своєю чергою продукують травні ферменти. До найпоширеніших належать:
 • надмірне вживання алкоголю;
 • хронічні захворювання шлунку та дванадцятипалої кишки (наприклад, жовчнокам'яна хвороба);
 • приймання певних лікарських препаратів (наприклад, антибіотики, естрогени);
 • порушене кровопостачання підшлункової залози;
 • анатомічні аномалії підшлункової залози;
 • неправильне харчування, з переважанням великої кількості жирної їжі;
 • травми живота;
 • інфекції (викликаються мікробами, вірусами).

Основні прояви панкреатиту

При розвитку панкреатиту у хворого першочергово виникають скарги на сильні больові відчуття, зазвичай в епігастральній ділянці. При цьому тривалість болю може сягати до декількох годин.

Додатково спостерігається поява:
 • нудоти та блювання;
 • метеоризм;
 • підвищення температури.
При тривалому запальному процесі, коли виникає хронічний панкреатит у хворого виникатимуть скарги на появу болю після вживання їжі, що викликає зниження маси тіла (страх перед їдою), діарею.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу базуватиметься на проведенні лабораторних аналізів крові та сечі, УЗД, МРТ та КТ. Візуалізаційно спостерігатиметься збільшення підшлункової залози, нерівність контурів.
 
У більшості випадків лікування панкреатиту є симптоматичним, відповідно до урахування тяжкості перебігу захворювання та причини його виникнення. Так в першу чергу при гострій формі рекомендовано дотримання голоду (до трьох днів) з наступним дієтичним харчуванням. Додатково призначаються знеболювальні, препарати ферментів, спазмолітики, антибактеріальні препарати. 
 
Оперативне втручання є доцільним у разі виникнення ускладнень, насамперед - панкреонекрозу. Відповідно проводитиметься видалення вогнищ некрозу. 
 
З метою уникнення повторних  або першочергових випадків запалення пацієнт повинен переглянути свій спосіб життя та відмовитися від алкоголю, куріння, незбалансованого харчування, коли в раціоні багато жирної їжі. 
 
Не варто легковажно ставитися до панкреатиту. Адже підшлункова залоза є важливим органом ендокринної та екзокринної систем, і відповідно при розвитку її запалення це є небезпечним, як для здоров'я, так і для життя.

Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники