Основні причини появи болючих горбків на шкірі
Гнійний гідраденіт — це патологічний стан, що характеризується ураженням шкіри, у вигляді рецидивуючих абсцесів. Виниклі горбики можуть відрізнятися за розміром та виникати на певних ділянках тіла, включаючи пахви та внутрішню частину стегон, тобто де відбувається тертя шкіри. Відмітимо, що ураження зазвичай досить болючі та без належного лікування можуть впливати на якість життя людини.
Спеціалісти відносять гнійний гідраденіт до аутозапального захворювання волосяних фолікулів. Це означає, що тіло атакує волосяні фолікули, що і призводить до появи абсцесів, хронічного запалення та рубців.
Захворювання розвивається у декілька етапів. Так на початку виникають поодинокі або множинні ураження (вузлики та абсцеси) з невеликими рубцями. Далі ураження мають обмежені рубці. При досяганні третьої стадії захворювання, площа ураження стає набагато більшою.
Відповідно захворювання може бути представлене у вигляді вузликів (тверді грудки під поверхнею шкіри), абсцесів (формування кишень з гноєм, що може витікати та супроводжуватися неприємним запахом) та каналів, які утворюються між абсцесами та поверхнею шкіри.
Характерні ознаки
- Поява шишок схожих на прищі.
- Больові відчуття.
- Глибокі вузлики або кісти.
- Фурункули.
- Вузлики, які просочуються.
Типовим місцем для розташування патологічного процесу є пахви, пах, внутрішня частина стегон, ділянка між сідницями.
Через труднощі впоратися з хворобою, пацієнти можуть бути схильними до депресії та тривоги.
При відсутності вчасного та належного лікування гнійний гідраденіт може ускладнитися, спричинивши нориці, глибокі висипання, шрами, інфекції, неприємний запах при виділеннях тощо.
Основні причини
Достеменно невідомо, що саме викликає ураження. Спеціалісти відмічають про можливий вплив ряду факторів, серед яких:
- мутація певних генів;
- куріння;
- гормональні зміни (коливання статевих гормонів);
- приймання певних лікарських препаратів;
- ожиріння;
- наявність випадків гнійного гідраденіту у когось з родини;
- наявність в анамнезі важкого перебігу акне, артриту, цукрового діабету, метаболічного синдрому.
Спровокувати спалах гнійного гідраденіту може спекотна погода, сильний стрес, харчування з переважанням продуктів, що містять цукор або молочні продукти.
Жінки можуть стикнутися з загостренням перед менструальним циклом.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі фізикального огляду ділянок ураження та взяття мазків із зон де витікає гній.
Специфічного лікування гнійного гідраденіту немає. Тактика лікування буде направлена на усунення больового синдрому, зменшення висипань на шкірі та запобігання ускладнень. Тому з цією метою лікар може запропонувати антибактеріальну терапію (перорально або місцево), з метою зменшення запалення та усунення інфекції, біологічні препарати, оральні або ін’єкційні стероїди, знеболювальні.
Додатково в схемі лікування будуть доцільними засоби для усунення прищів.
При перебігу тяжкої форми гнійного гідраденіту, коли присутній тунель, шишка або абсцес, можливо знадобиться оперативне втручання для дренування або видалення уражень, які проростають глибоко в шкіру. Однак варто розуміти, що захворювання може повернутися навіть в ті самі ділянки.
Також хворому варто стежити паралельно за своїм харчуванням. Адже деякі харчові продукти можуть спричинити загострення. Це стосується молочних продуктів, солодощів.
Загострення можуть тривати кілька тижнів. Людина при цьому можете відчувати сильніший біль. Тому так важливо приймати призначені ліки, щоб полегшити цей дискомфорт та усунути спалах.
Надалі з метою запобігання рецидивів гнійного гідраденіту потрібно дотримуватися певних рекомендацій лікаря. Насамперед це відмова від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю), контроль ваги та правильне харчування, носіння вільного одягу.