Атопічний дерматит: основні причини появи сухих плям на шкірі
Атопічний дерматит (АД) — це патологічний стан, хронічного характеру, що супроводжується формуванням на шкірі сухих та запалених плям, які сверблять. Зазвичай це починається в дитинстві, однак загострення можуть тривати й в дорослому віці.
У більшості випадків причина криється в надмірному продукуванні клітин імунною системою, що і спричиняє запаленню. Захворювання належить до найпоширенішого типу екземи.
Відповідно до назви «дерматит» належить до стану шкіри, а «атопічний» належить до захворювань, спричинених алергічними реакціями.
Характерні ознаки
- Сухість шкіри.
- Потовщення шкіри.
- Тріщині на шкірі.
- Свербіж.
- Під час загострень висипка стає червоною. Варто відзначити, що у людей зі світлою шкірою атопічний дерматит виглядає як червоні висипання. Тоді як у людей зі смаглявою шкірою можуть з’явитися коричневі, фіолетові або сірі висипання.
Важливо розуміти, що під час загострення запальний процес спричиняє посилення кровообігу та позиви до свербіння. Це своєю чергою призводить до дряпання шкіри. І хоч на момент свербіння, відчуття ці є приємними, у результаті вони можуть призвести до посилення запального процесу та можливих шкірних інфекцій.
Відмітимо, що специфіка клінічної картини залежатиме від віку пацієнта. До прикладу у дітей окрім вище вказаних симптомів висип може формуватися у пухирі заповнені прозорою рідиною.
Зазвичай атопічний дерматит розвивається в місцях, де шкіра згинається або прогинається, наприклад, за колінами або на внутрішній стороні ліктя.
Основні причини
Достеменно невідома точна причина атопічного дерматиту. Спеціалісти відмічають, що проблема криється в неправильно сформованій імунній реакції. Вагому роль відіграє спадковість. Тобто атопічний дерматит зазвичай спричинений комбінацією факторів: гени, імунна система та навколишнє середовище.
Спричинити ж загострення хвороби може ряд факторів. Серед яких:
- холодна суха погода взимку;
- гаряча ванна або душ;
- надмірне потовиділення;
- механічне подразнення шкіри (наприклад, дряпання);
- носіння синтетичної тканини;
- вплив алергенів;
- вплив стресового фактора.
За статистичними даними більшість випадків атопічного дерматиту припадає саме на дітей. Хоча дорослі теж можуть стикнутися з проблемою.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі огляду шкірного покриву та аналізу даних анамнезу. Додатково лікар може провести аналіз шкіри або крові, щоб упевнитися в діагнозі.
На жаль про специфічну терапію проти атопічного дерматиту невідомо. Тактика лікування полягатиме у зменшенні дискомфорту, що спричиняє хвороба та насамперед позбавлення свербежу.
Варіанти лікування варіюються від домашніх засобів до змін у догляді за шкірою. Додатково лікар може призначити певні медикаментозні препарати.
При атопічному дерматиті насамперед забезпечити зволоження шкіри, щоденно приймаючи душ, використовуючи зволожувальний крем. Знеболювальні можуть допомогти впоратися з дискомфортом і запаленням. А антигістамінні полегшать своєю чергою свербіж.
За необхідності лікар може призначити більш потужні кортикостероїди, щоб допомогти впоратися з симптомами.
При приєднанні інфекційного процесу можливе призначення антибактеріальних, противірусних чи протигрибкових препаратів.
Додатково полегшити симптоми можливо за допомогою вологих пов’язок, проходження світлотерапії.
Загалом вивчивши тригери та добре доглядаючи за шкірою, надалі можливо зменшити частоту спалахів атопічного дерматиту.