Дерматологічна троянда: основні симптоми розвитку розацеа
Розацеа - це патологічний процес хронічного характеру, що характеризується ураженням шкіри. Це може виглядати як легке почервоніння, так і сильна свербляча висипки, яка також може бути заповнена горбками.
При цьому сьогодні основні причини розацеа невідомі, відповідно як і відсутнє специфічне лікування. Один зі способів допомогти впоратися з симптомами розацеа є уникання тригерів спалахів. Тому розберемо далі відомі характеристики дерматологічного захворювання.
Випадки розацеа описуються ще здавна. Так характерні ознаки хвороби були відображені на картинах художників епохи Відродження. А сам термін походить з латинської rosaceus – зроблений із троянд.
Для даного стану, враховуючи хронічний перебіг, характерне загострення циклами. Тобто симптоми можуть тривати тижнями або місяцями поспіль з наступним зникненням. Потім вони знову з’являться.
В залежності від перебігу розрізняють чотири типи розацеа:
- Еритематотелангіектатична розацеа: характерна гіперемія обличчя з видимими кровоносними судинами.
- Папулопустульозна розацеа: супроводжується появою висипанням, що нагадують акне.
- Ринофіма: розвивається потовщення шкіри на носі.
- Розацеа очей.
Характерні ознаки розацеа
Насамперед відмітимо, що клінічна картина захворювання залежатиме від його типу.
При цьому переважно у хворого виникатимуть скарги на:
- гіперемію в центрі обличчя;
- видимі пошкоджені кровоносні судини;
- набряк шкіри з появою горбків;
- підвищена чутливість шкіри;
- поява відчуття поколювання та печіння шкіри;
- шкіра стає грубою та сухою.
У випадку розвитку ринофіми, що супроводжується ураженням шкіри носа, можлива поява потовщення шкіри, великих пор, нерівної текстури шкіри.
При розацеа очей, хворого турбує сльозотеча, печіння та свербіж, зниження зору, очі “налиті” кров'ю, підвищена чутливість до світла.
Основні причини
Достеменні причини розацеа невідомі. Однак спеціалісти відзначають зв'язок розвитку захворювання з поєднанням спадкових факторів та факторів середовища, ураження зі сторони судин.
Також погіршити перебіг симптомів розацеа можуть наступні фактори:
- неправильне харчування з переважанням гострої та пряної їди, цитрусових;
- хронічний стрес;
- вживання алкоголю;
- сонячні опіки;
- наявність в бактерії Helicobacter pylori, шкірного кліща демодекс.
За статистичними даними більшість випадків припадає на осіб вікової категорії 30-50 років, переважно зі світлою шкірою та волоссям.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення захворювання відбувається на основі фізикального огляду шкіри лікарем дерматологом.
Враховуючи, що захворювання є хронічними повністю позбутися розацеа неможливо. Тому лікування буде направлено на контролювання симптомів.
Тому насамперед важливо приділити увагу догляду за шкірою, використовуючи м’які мийні засоби, креми для обличчя, що не містять масло та зволожувальні засоби.
План лікування полягатиме в застосуванні антибіотичних кремів та пероральних антибіотиків, лазеру та світлової терапії при більш важких випадках.
Також важливо моніторити які харчові продукти чи засоби догляду погіршують симптоми. Для цього доцільним буде записувати зміни в журналі.
Важливо розуміти, що розацеа впливає на кожного по-різному, і може знадобитися час, щоб зрозуміти, як контролювати свій стан. Тому не варто зволікати зі зверненням до лікаря аби якомога швидше отримати допомогу.