Холодова кропив'янка: симптоми підвищеної реакції шкіри на холод
Зі значним зниженням температури наш організм по різному реагує на зміни у навколишньому середовищі. Хтось частіше стикається з застудними захворюваннями, а у когось холод викликає відповідну реакцію шкіри. Саме останнє порушення розберемо більш детальніше.
Холодова кропив'янка - це патологічний процес, що характеризується реакцією шкіри на холод. У більшості випадків кропив'янка виникає протягом декількох хвилин після впливу холоду у вигляді ранових поверхонь, які сверблять.
Відмітимо, що у кожного реакція на холод відбувається по різному, від незначних дискомфортних змін до сильної реакції організму у вигляді зниження АТ та втрати свідомості.
За статистичними даними більшість випадків припадає на осіб молодого віку.
В залежності від причини виникнення розрізняють набуту або есенціальну холодову кропив'янку, що характеризується появою ознак через декілька хвилин після контакту з тригером. При спадковій формі захворювання, симптоми можуть почати проявлятися через одну-дві доби після того, як вони були викликані. Симптоми цього типу кропив’янки зазвичай тривають протягом 24 годин, рідше до 48 годин.
Які симптоми характерні при розвитку холодової кропив'янки?
Симптоми холодової кропив'янки з'являються незабаром після того, як шкіра піддається впливу різкого зниження температури повітря або холодної води. Ймовірність появи симптомів також підвищується при вологих та вітряних умовах.
Тривалість кожного випадку може займати до декількох годин.
- На ділянці шкіри, яка зазнала впливу холоду виникають сверблячі рани (кропив’янка). При цьому стан уражених ділянок може погіршитися з наступним впливом тепла.
- Набряк, наприклад рук при утриманні холодних предметів або губ при вживанні холодних напоїв та їди.
При тяжкому перебігу захворювання існують ризики анафілаксії, стану, що потребує надання невідкладної допомоги. Типовим проявом анафілаксії є непритомність, прискорене серцебиття, набряки (кінцівок, тулуба та навіть язика, що впливає на дихання) та шок. Дана реакція виникає найчастіше при повному контакті шкіри з холодом, наприклад при купанні в холодній воді.
Основні причини
Механізм розвитку захворювання супроводжується впливом холоду з наступним викидом гістаміну у кров, що і може викликати кропив’янку.
Достеменно невідомо, що впливає на розвиток холодової кропив’янки. Однак спеціалісти відмічають про пов'язаність порушення з чутливими клітинами шкіри внаслідок певного захворювання або спадкової особливості.
Відповідно підвищені ризики розвитку кропив'янки мають особи молодого віку та ті, які мають в анамнезі основне захворювання (наприклад, гепатит, онкологія, ліки, інфекція), що викликає вторинну холодову кропив’янку. Також тригерами можуть виступати стрес, вплив певних хімічних речовин, подряпини шкіри, алергени (пилок, шерсть тварин та деякі харчові продукти).
Тактика
Встановлення діагнозу відбувається на основі даних анамнезу з наступним проведенням холодового тесту. Так достатньо покласти на шкіру кубик льоду на декілька хвилин. Відповідно при наявності холодової реакції на шкірі з'явиться кропив’янка.
Додаткові тести можуть знадобитися при підозрі на основне захворювання, що може вплинути на імунну систему та як наслідок викликати ураження шкіри.
Додаткові тести можуть знадобитися при підозрі на основне захворювання, що може вплинути на імунну систему та як наслідок викликати ураження шкіри.
Тактика лікування буде залежати від тяжкості перебігу холодової кропив'янки. Так не є виключенням, коли порушення зникає самостійно.
При цьому відмітимо, що повністю вилікувати захворювання неможливо, терапія буде направлена на усунення симптомів та запобігання повторним епізодам. Так лікарем може бути призначено антигістамінні препарати та надано рекомендації стосовно методів запобігання холодової кропив'янки. Оскільки хвороба підвищує ризик важкої, потенційно небезпечної для життя алергічної реакції, яка називається анафілаксія, лікар також може порекомендувати носити автоін’єктор адреналіну.
Запобігти повторному випадку холодової кропив’янки можливо дотримуючись рекомендацій лікаря (приймання антигістамінних препаратів), захищаючи шкіру від холоду або різких перепадів температури, уникаючи холодних напоїв та їди, аби запобігти набряку дихальних шляхів.