Чи завжди надмірне потовиділення є нормою?
Коли ми пітніємо з нами відбувається нормальний фізіологічний процес. Це може відбуватися коли ми нервуємось або займаємося спортом. Так наш організм знижує температуру тіла, особливо у спеку. Однак коли потовиділення стає надмірним, чи є це дискомфортною фізіологічною особливістю чи все-таки прояв патології? Далі з'ясуємо.
Гіпергідроз, тобто надмірне потовиділення є досить поширеним явищем, й окрім естетичного дискомфорту надалі порушення спричиняє розвиток дерматологічних захворювань.
Щодо локалізації ділянок з підвищеним потовиділенням, то найчастіше це пахви, лоб та долоні, не є виключенням поширення гіпергідрозу на все тіло.
Окремо виділяють типи гіпергідрозу. Первинний гіпергідроз, це той тип, який виникає під час статевого дозрівання. Вторинний гіпергідроз є наслідком патологічних станів різної етіології.
Причини
Причини фізіологічного гіпергідрозу, який є реакцією організму на запобігання перегріву:
- Спекотна погода.
- Фізичні навантаження.
- Лихоманка.
- Тісний одяг та взуття з неякісного матеріалу.
- Недотримання питного режиму.
Причини патологічного гіпергідрозу - процес потовиділення набуває неадекватного характеру та не залежить від дії температури на організм:
- Патології щитоподібної залози (тиреотоксикоз).
- Туберкульоз.
- Ураження ЦНС.
- Розвиток інфекційного процесу.
- Онкологія.
Також підвищене потовиділення може спостерігатися в період вагітності, при наявності надмірної маси тіла або навіть під час приймання антибактеріальної терапії, яка спричиняє різку зміну мікрофлори кишківника та як наслідок гіпергідроз.
До яких наслідків може призвести гіпергідроз?
- Поява неприємного запаху: беручи до уваги що за специфічний запах поту відповідають інші залози (апокринні), у тому випадку якщо споживати їжу з “яскравим” смаком, нехтувати правилами гігієни - відповідно неприємний запах буде присутнім.
- Запалення волосяних фолікул або погіршення дерматологічної картини при наявності проблем зі шкірним покривом (наприклад, екзема).
- Якщо гіпергідроз локалізується на ступнях, то при неналежній гігієні та неправильно підібраному взутті високі ризики розвитку грибкового ураження.
- Депресивний стан: гіпергідроз стає на заваді активного соціального життя. Людина комплексує, починає хвилюватися в оточенні та ще більше потіє. Так зване замкнуте коло негативно впливає на ментальне здоров'я.
Стресовий піт
При виникненні певного нервового моменту напевно кожен з нас починає пітніти. Тим паче мало хто помічає, що запах поту при цьому значно відрізняється. Нервовий піт, на відміну від звичайного, виникає в апокринних залозах, які локалізуються в пахвових западинах, в області геніталій, волосяних фолікулах та шкірі голови. Ці залози виділяють густу рідину, яка проникає в ваш волосяний фолікул, перш ніж вийти на поверхню шкіри.Внаслідок того, що його випаровування не є швидким процесом, відбувається змішування поту з бактеріями, що й спричиняє “характерний” неприємний запах. Щоб запобігати появі стресового потовиділення в першу чергу необхідно навчитися контролювати прояви стресу.
Діагностика та лікування
Окрім того, що під час встановлення діагнозу проводиться збір анамнезу та аналізування клінічної картини, додатковим етапом є проведення проби Мінора, яка полягає у нанесенні на проблемні ділянки пацієнта стандартного розчину йоду, далі на висохлу пляму насипають крохмаль: піт розчиняє йод в результаті реакції на крохмаль. Як наслідок, в місцях потовиділення утворюються чорні плями. Їх розмір дозволяє визначити не тільки зону ураження, але і маштаб лікування. При необхідності проводиться консультація вузькопрофільних спеціалістів.
У тому випадку якщо розвинувся вторинний гіпергідроз, в першу чергу необхідно усунути основну причину, тобто певну патологію.
Зменшити появ потовиділення можливо завдяки правильному харчуванню (відсутність алкоголю та гострої їжі), носінню якісного та вільного одягу з натуральних тканин, користування антиперспірантом з використанням спеціальних прокладок під пахви які є у вільному продажі.
Звісно ж існує й різновид процедур, які допомагають усунути дискомфортну проблему:
- Уколи ботоксу в проблемну ділянку.
- Видалення потових залоз.
- Перерізання нервів периферичної нервової системи що ведуть до потових залоз.
- Іонофорез.
Оскільки гіпергідроз може бути причиною багатьох різнопрофільних патологій, не варто ігнорувати порушення, а одразу звернутися до свого сімейного лікаря, з наступною консультацією вузькопрофільного спеціаліста.