Вестибулярний папіломатоз: основні причини появи новоутворень на піхві
Поява навколо статевих губ невеликих горбиків може викликати занепокоєння у жінки. Ці шишки називаються вестибулярним папіломатозом, і вони не становлять загрозу!
Вестибулярний папіломатоз - це патологічний процес, що характеризується появою невеликих блискучих новоутворень кольору шкіри на вульві жінки. Відмітимо, що вестибулярний папіломатоз не є хворобою, не заразний та не потребує медичного лікування.
Характерні ознаки
Як зазначалося вище вестибулярний папіломатоз характеризується появою невеликих за розміром блискучих новоутворень тілесного кольору, що розташовуються на вульві.
Виниклі новоутворення мають вигляд сосочків або наростів, які можуть бути гладкими або у вигляді горбиків. Вони мають повільний ріст та безболісні.
Досить часто захворювання, яке називається вестибулітом вульви, може супроводжуватися вестибулярним папіломатозом. Цей стан може викликати свербіж та больові відчуття навколо входу у вагіну. Не є виключенням коли відчуття подразнення та печіння можуть зберігатися протягом годин або днів після сексуальної активності, викликаючи депресивний стан.
Які фактори впливають на появу вестибулярного папіломатозу?
За результатами досліджень вестибулярний папіломатоз відносять до зміни зовнішнього вигляду вульви. Не виявлено при цьому чому це відбувається в одних людей, а в інших – ні.
Це не шкідливо, і багато людей можуть навіть не знати, що у них вестибулярний папіломатоз. Також було доведено, що даний стан не є заразним та відповідно не передається при статевому шляху. При цьому саме розвиток вестибулярного папіломатозу підвищує ризики інфікування ВПЛ, а не навпаки. Хоча щодо останнього проводяться ще дослідження.
При появі ознак захворювання вплинути на їх перебіг може недотримання гігієни або ж використання “жорстких” засобів догляду.
Діагностика та тактика лікування
Досить часто вестибулярний папіломатоз помилково діагностується як генітальні бородавки, внаслідок схожої клінічної картини. Хоча, наприклад, основа кожної папули вестибулярного папіломатозу є окремою, тоді як бородавки мають тенденцію з’єднуватися внизу. Тому важливо лікарю провести детальну клінічну діагностику, оглянувши новоутворення та визначивши інші скарги пацієнта.
Додатково можливе взяття біопсії для підтвердження діагнозу.
Щодо лікування, то сформовані сосочки є доброякісними та вважаються нормальною анатомією, тому відповідно вони не потребують специфічної терапії.
Проблема полягає в тому, що знову ж таки при неправильному діагностуванні пацієнт зазнає додаткових витрат та непотрібне у такому випадку лікування. Однак якщо ж папіломатоз все ж таки турбує пацієнтку лікар може порекомендувати видалити новоутворення.
Важливо враховувати, і те що існують ризики повторного росту сосочків.