Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Кіста бартолінової залози: основні симптоми новоутворення

Кіста бартолінової залози: основні симптоми новоутворенняБартолінові залози розташовані з обох боків отвору піхви, на статевих губах. Вони виділяють так звану вагінальну рідину, що дає можливість захистити тканини піхви під час статевого акту. Статеві губи та бартолінові залози є частиною вульви, жіночої репродуктивної системи.

Кіста бартолінової залози – це патологічний процес, що характеризується формуванням новоутворення заповненого рідиною. Локалізація відповідно зосереджена на одній із бартолінових залоз.
 
За статистичними даними більшість випадків формування кісти припадає на період перед менопаузою та після досягання статевого дозрівання, тобто у жінок репродуктивного віку. 

Які фактори впливають на появу кісти бартолінової залози?

Механізм розвитку захворювання полягає в закорковуванні протоків бартолінової залози, що як наслідок призводить до накопичення рідини. 
 
Причинами закорковування її протоків  можуть бути:
  • травма;
  • інфекція, що передається статевим шляхом (наприклад, гонорея, хламідіоз);
  • бактеріальні інфекції (наприклад, E. coli).

Характерні ознаки

Новоутворення переважно має повільний ріст та досягає розмірів горошинки, рідше м'яча для гольфу.
Відповідно невеликі кісти можуть навіть не викликати жодних скарг у жінки.
 
При появі ж симптомів захворювання характерні наступні стани:
  1. Формування маленької шишки, переважно безболісної в ділянці отвору піхви.
  2. Гіперемія та набряк.
  3. Дискомфорт при ходьбі або сидінні, під час статевого акту.
У тому випадку, якщо до основного захворювання приєдналася інфекція, кіста запалюється з приєднанням додаткових симптомів у вигляді болю та лихоманки, витікання гнійних виділень. Дане ускладнення діагностують як абсцес бартолінової залози.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбувається на основі проведення збору анамнезу, фізикального огляду. Додатково можливе взяття мазка вагінального секрету з метою виключення або підтвердження інфекції, що передається статевим шляхом та проведення біопсії, якщо жінка старше 40 років. Це необхідно аби перевірити наявність ракових клітин (рак вульви).
 
Щодо лікування, то при відсутності скарг воно може і не знадобитися. Достатнім буде просто спостерігати за новоутворенням.
Більш тяжкий перебіг захворювання звісно ж потребує звернення за лікарською допомогою.
Переважно терапія полягає у домашньому консервативному лікуванні з проведенням сидячих теплих ванночок, що сприяє витоку рідини кісти, призначенням знеболювальних за потреби.
Антибіотики будуть необхідними при інфікуванні кісти.
 
Оперативне втручання є доцільним у випадку досяганні кісти великих розмірів та появі дискомфортних симптомів. Метод хірургічного втручання варіюється від простого розрізу з забезпеченням витікання рідини, дренування в кісті (встановлення гумової трубки на кілька тижнів в місці розрізу) до створення невеликих постійних отворів, які допомагають рідині відтікати та запобігають утворенню кіст. При постійних рецидивах захворювання є прямі показання до видалення залози.
 
В жодному разі не потрібно самостійно проводити спроби позбутися кісти, проколюючи її чи стискаючи. Так її перебіг тільки погіршиться, з можливим поширенням інфекції. Відзначимо, що кіста бартолінової залози проходить самостійно після кількох днів лікування (наприклад, після сидячих ванн або антибіотиків).
 
Запобігти формуванню бартолінової залози неможливо, однак можливо зменшити ризики її появи запобігаючи розвитку інфекції, дотримуючись правил безпечного сексу та простих правил гігієни.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм