Непрохідність маткових труб: основні симптоми та методи лікування
Фаллопієві труби — це дві тонкі трубки, по одній з кожного боку матки, які допомагають вести зрілу яйцеклітину від яєчників до матки. Їх повна функціональність є надзвичайно важливою для здатності жінки завагітніти, і це місце, де спочатку зустрічаються сперматозоїди та яйцеклітини, перш ніж ембріон згодом прикріпиться до матки.
Заблокована маткова труба, яка також відома як трубне безпліддя, виникає, коли перешкода, така як рубці, спайки або інфекція, порушує проходженню яйцеклітини по трубі. Це може відбуватися з одного або обох боків.
Які симптоми характерні при порушенні?
У більшості випадків жінка дізнається про непрохідність маткових труб при невдалих спробах завагітніти. Відповідно дане порушення не завжди супроводжується певними специфічними симптомами.
При їх же появі можливі скарги на слабковиражений біль з одного боку живота на постійній основі. Зазвичай це свідчить про розвиток патологічного процесу під назвою гідросальпінкс, специфічний вид закорковування маткової труби рідиною.
Також деякі причини блокування маткових труб можуть мати власні симптоми. Наприклад, ендометріоз та запальні захворювання органів малого таза можуть спричинити болючі менструації та болісний статевий акт. Якщо проблема непрохідності спричинена інфекцією у жінки додатково можуть виникати скарги на тазовий біль, біль під час статевого акту, виділення з піхви з неприємним запахом, підвищення температури та ін.
Найчастішим ускладненням закорковування маткових труб і лікування є позаматкова вагітність. Так якщо маткова труба частково заблокована, яйцеклітина може бути запліднена, однак існують ризики її застрягання в трубі. Це призводить до позаматкової вагітності, яка є невідкладною медичною допомогою.
Основні причини
У більшості випадків в основі розвитку непрохідності фаллопієвих труб покладений розвиток рубцевої тканини або тазових спайок. Причиною їх розвитку є наступні патологічні стани:
- Ендометріоз: коли ендометріальна тканина розростається на маткові труби, що і призводить до їх закорковування.
- Запальні захворювання органів малого таза.
- Розвиток інфекційних процесів (наприклад, ІПСШ).
- Перенесена позаматкова вагітність, що підвищує ризики утворення рубцевої тканини на маткових трубах.
- Новоутворення (міома).
- Перенесені оперативні втручання на черевній порожнині, що можуть призвести до спайок в тазу.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі збору анамнезу пацієнтки та проведення ряду діагностичних методів обстеження:
- Гістеросальпінгографія (різновид рентгенівського дослідження, з введенням барвника у матку та маткові труби).
- Лапароскопія з можливим наступним видаленням закорковування.
Як зазначалося вище блокування маткових труб за можливості усувається лапароскопічно, переважно при невеликій кількості спайок.
Якщо фаллопієві труби заблоковані великою кількістю рубцевої тканини або спайок, лікування для усунення проблеми може бути неможливим. А якщо у жінки одна відкрита труба, і вона здорова, можливо завагітніти без особливої допомоги.
Відповідно варіанти лікування можуть залежати й від основної причини проблеми.
Надалі після завершення лікування жінка може завагітніти. На успішність подальшої вагітності впливатиме тяжкість непрохідності. Так показники нижчі при локалізації блокування в кінці маткової труби поблизу яєчника.
Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) часто використовується для лікування безпліддя, викликаного захворюваннями труб. ЕКЗ є єдиним доступним методом лікування серйозно пошкоджених маткових труб та ситуацій, коли захворювання супроводжується іншим фактором фертильності.
Більшість непрохідних фаллопієвих труб спричинені інфекціями органів малого таза, які можуть передаватися статевим шляхом. Тому регулярний скринінг на ІПСШ, а також негайне виявлення тривожних симптомів є важливим кроком у запобіганні трубному безпліддю. Якщо ІПСШ або інфекцію органів малого таза виявити досить рано, лікування може допомогти запобігти розвитку рубцевої тканини.