Ректовагінальна нориця: причини та методи лікування

Попри те, що дане порушення має суттєвий вплив на якість життя пацієнтки, оперативні методи лікування дозволяють усунути дискомфортну проблему.
Які характерні симптоми виникатимуть при ректовагінальній нориці?
- Виділення калу та/або газів з піхви.
- Труднощі з контролем дефекації.
- Специфічні виділення з піхви неприємного запаху.
- Частий розвиток вагінальних інфекційних процесів.
- Больові відчуття під час статевого акту та в ділянці промежини.
- Біль у животі.
- Нудота та блювання.
- Діарея.
- Ректальна або вагінальна кровотеча.
- Подразнення шкіри піхви, вульви або промежини.
- Незрозуміла втрата ваги.
Основні причини
- Онкологія та проходження лікування при цьому. Наприклад, рак шийки матки або матки, прямої кишки може викликати формування нориці, так як і проходження променевої терапії.
- Ускладнення під час пологів (наприклад, тривалі та тяжкі пологи, проведення епізіотомії).
- Захворювання зі сторони ШКТ запального характеру (наприклад, хвороба Крона, виразковий коліт, дивертикуліт).
- Оперативні втручання на промежині, піхві, прямій кишці з приєднанням інфекційного процесу або розвитку травми.
- Інфекція анального отвору або прямої кишки.
Ректовагінальні нориці можуть розвинутися за лічені дні або ж формуватися протягом кількох років. У людини рідко буває вроджена ректовагінальна нориця, тобто коли отвір присутній при народженні.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі скарг пацієнтки, фізикального огляду. Додаткові діагностичні тести для визначення ректовагінальної нориці, включають:
- тест на барвник (використання барвника у прямій кишці, щоб перевірити наявність ознак витоку між піхвою та прямою кишкою);
- УЗД (аноректальне або трансвагінальне);
- введення контрастного барвника, який допоможе побачити фістулу на рентгенівському знімку;
- КТ, МРТ;
- колоноскопія, ректороманоскопія.
Основним методом лікування є хірургічне втручання для закриття аномального отвору. При цьому попередньо необхідно усунути запальний процес та інфекцію. Зробити це можливо за допомогою антибіотиків.
Невеликі ректовагінальні нориці з часом можуть самостійно заживати.
Хірургічне усунення ректовагінального свища можна проводити через черевну порожнину, піхву або промежину. Механізм дії полягає у взятті шматка тканини з іншого місця тіла для наступного закриття отвору. При необхідності коригуються м’язи анального сфінктера.
Якщо отвір великий, пацієнтові може знадобитися тимчасова колостома. Ця процедура відводить кал від товстого кишківника та прямої кишки, поки нориця не заживе. Тобто кал відходить через хірургічний отвір у черевній порожнині, який називається стомою. Він збирається в спеціальний калоприймач, який на постійній основі змінюється. Пізніше пацієнту знадобиться ще одна операція, щоб відновити з’єднання кишківника та закрити стому.
При відсутності вчасного лікування нориця окрім суттєвого впливу на якість життя пацієнта може спричинити додаткові ускладнення у вигляді абсцесу, запалення піхви або промежини та навіть розвитку додаткової нориці.
Більшість людей, яким вдалося відновити ректовагінальний свищ, повністю одужують. У них більше немає симптомів. Рідкісними випадками є коли фістула не заживає належним чином або знову відкривається після лікування. Це, швидше за все, станеться при розвитку раку товстої кишки чи хвороби Крона або інших факторів ризику (куріння, ЦД).