Перевозка больных
Сервіс запису паціентів

Сканнер УЗИ PHILIPS

Кіста бартолінової залози: основні причини та методи лікування

Кіста бартолінової залози: основні причини та методи лікування Бартолінові залози являють собою парний орган, що локалізується у присінку піхви, а саме внутрішній поверхні великих статевих губ. Функція бартолінових залоз полягає у виділені мукоїдного секрету, що забезпечує зволоження слизової піхви, насамперед при статевому акті. Однак внаслідок дії певних патологічних чинників відбувається закорковування залози. Це своєю чергою викликає накопичення в ній слизу з наступним формуванням кісти. Тому розберемо детальніше, які симптоми при цьому будуть турбувати жінку та як відбуватиметься лікування. 
 
Кіста бартолінової залози - це патологічний процес, що характеризується формуванням доброякісного новоутворення.
 
Кіста бартолінової залози належить до виду ретенційних кіст. Це ті кісти, що формуються в порожнині різних залоз через порушення відтоку їх секрету. 
 
Внаслідок закорковування протоки бартолінової залози, секрет не виділяється назовні, а накопичується всередині залози, що викликає розтягнення протоки та формування безпосередньо кісти. 
 
При цьому відмітимо, що вміст кісти може бути заповнений як слизом, так і гнійними виділеннями, що залежатиме від причини захворювання. 

Які фактори впливають на формування кісти? 

Серед найбільш поширених причин формування кісти є розвиток запального процесу в бартоліновій залозі - бартолініт. Відповідно своєю чергою запалення викликається інфекційними процесами (наприклад, захворювання, що передаються статевим шляхом - хламідіоз). 
 
До додаткових причин, що можуть спричинити розвиток кісти, належать: 
  • неналежне дотримання інтимної гігієни; 
  • проведення гінекологічних оперативних втручань;
  • травмування; 
  • використання синтетичних олій (мастил) при статевих відносинах; 
  • носіння тісної спідньої білизни. 

Основні прояви захворювання 

Зовнішньо спостерігатиметься випинання з розміром в горошину, або навіть куряче яйце, в залежності від стадії розвитку порушення. Новоутворення болюче та напружене, з ймовірним заповненням гнійним вмістом. 
 
Додатково у жінки виникатимуть скарги на: 
  • появу больових відчуттів в області промежини;
  • підвищення температури; 
  • збільшення пахових лімфатичних вузлів;
  • набряк статевих губ, гіперемія з боку ураження; 
  • виникнення труднощів при ходьбі, спробах сісти. Відповідно статеве життя взагалі стає неможливим.
Відмітимо, що ці симптоми виникають вже при приєднанні вторинної інфекції! 
 
У тому випадку, якщо протікання кісти є неускладненим можливе її діагностування при профілактичному огляді, або ж дискомфорт приносить тільки її збільшення у розмірі. 

Діагностика та тактика лікування 

Встановлення діагнозу відбуватиметься безпосередньо при проведенні гінекологічного огляду хворої, з додатковим проведенням ряду досліджень, насамперед лабораторних (цитологія, мазок на визнач. флори, бак посів тощо) й біопсії. 
 
Тактика лікування насамперед полягатиме в проведенні консервативної терапії, з застосування знеболювальних, ванночок тощо. Це є доцільним якщо кіста є невеликих розмірів та не приносить дискомфорт й ускладнення.
 
У разі частих рецидивів, симптомів, що викликають сильний дискомфорт або іншої необхідності застосовується катетер Ворда, марсупіалізація. Це оперативні втручання, що полягають у проведенні розтину кісти.
 
Так встановлення катетеру Ворда полягає в проведенні невеликого розрізу з наступним усуненням вмісту порожнини кісти. Надалі проводиться її тампонада шляхом введення спеціального катетера з балоном. Це дасть можливість через певний час сформувати канал бартолінової залози.
Марсупіалізація є хірургічним втручанням при якому проводиться розтин кісти з наступним підшиванням країв капсули до слизової. 
 
У разі нагноєння кісти лікар проводить її розтин, санацію порожнини, дренування з наступною антибактеріальною терапією. 
 
Видалення бартолінової залози є доцільним лише при розвитку такої необхідності, наприклад при неефективності катетера або марсупіалізації, а також насамперед у випадку підозри на рак. В усіх інших випадках методи лікування будуть направлені на органозбережну терапію. 
 
Пам'ятайте, що аби уникнути ряд ускладнень важливо своєчасно звернутися до лікаря. Не витрачайте час на самолікування.

Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники