Чи можуть сьогодні жінки обирати де спостерігати вагітність, та де народжувати?

Стосовно ведення вагітності та пологів існує чимало міфів. Наприклад, досі декого можуть переконувати, що спостерігати вагітність, а потім і народжувати потрібно згідно з місцем або реєстрації, або проживання. Також існують міфи про УЗД - що за кожне ультразвукове дослідження потрібно платити. Так само і з аналізами для вагітних - іноді пацієнтку переконують, що треба зробити власним коштом у приватній лабораторії усі призначені лікарем обстеження. Інший міф - про обов’язкові доплати за ускладнені пологи чи реанімаційну палату. Наголошуємо: вся ця інформація не відповідає дійсності. Тепер офіційно.
Здоров’я вагітної жінки та її майбутньої дитини завжди було і залишається пріоритетом Програми медичних гарантій. Ведення вагітності в амбулаторних умовах акушером-гінекологом виділене в окремий пакет медичних послуг.
Перелік безоплатних послуг при веденні вагітності в амбулаторних умовах:
- динамічне спостереження за вагітністю з обстеженнями, консультаціями;
- усі необхідні лабораторні дослідження: від розгорнутого аналізу крові до досліджень на інфекції та віруси;
- інструментальні дослідження: УЗД із доплером, кольпоскопія, кардіотокографія, електрокардіографія тощо;
- профілактика несумісності крові матері та плода за допомогою антирезусного D імуноглобуліну;
- профілактика ускладнень та захворювань, консиліум у профільних спеціалістів при виявленні в плода ознак аномалій;
- заняття у “Школі відповідального батьківства” із залученням членів сім’ї до навчання.
Також відмічається, що пацієнтка не повинна платити ані за аналізи, ані за УЗД. У пакеті “Ведення вагітності в амбулаторних умовах” УЗД матково-плодово-плацентарного комплексу з використанням доплерографії передбачено щонайменше двічі. Звертаємо увагу, що УЗД можна зробити в тому ж медичному закладі, де пацієнтка спостерігає вагітність. Проведення УЗД в іншій лікарні за бажанням пацієнтки не входить до пакета. Також усі необхідні лабораторні дослідження (загальноклінічні, біохімічні, імунохімічні, аналізи на інфекції та віруси та ін.) покриваються Програмою медичних гарантій у тому ж медичному закладі, де пацієнтка спостерігає вагітність.
Крім того, жінки можуть обирати, у кого та де спостерігати неускладнену вагітність: у сімейного лікаря чи у гінеколога в жіночій консультації. При цьому місце проживання чи прописки також не має значення. Достатньо звернутися у заклад, який уклав з НСЗУ договір на пакет “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”. Таких лікарень майже 700. З них 24 - це приватні.
Умови для того, аби спостерігати вагітність безоплатно наступні:
- за направленням лікаря первинної медичної допомоги, з яким укладена декларація;
- за направленням лікуючого лікаря;
- за самозверненням пацієнтки до акушера-гінеколога.
Тепер, щодо пологів. Національна служба здоров’я невтомно наголошує: пацієнтка, незалежно від того, чи відноситься вона до категорії внутрішніх переселенців, не має платити благодійні та інші внески при прийомі у пологове відділення. Пологи покриває Програма медичних гарантій. За кожні пологи лікарні платить держава в особі НСЗУ понад 15 тис. грн, а за комплексні послуги для матері й немовляти – майже 20 тисяч.
Отже, породілля (в тому числі - ВПО) вільно обирає пологовий будинок, серед тих, які уклали договір з НСЗУ на медичну допомогу при пологах. А це понад 300 закладів по всій країні. Платити за послугу медичної допомоги при пологах не потрібно. Все необхідне - і ліки, і медичні вироби, і всі необхідні маніпуляції - входять у безоплатний пакет послуг.
Але акцентується! Породілля може обирати пологовий будинок, а не лікаря, з яким народжувати. Програма медгарантій покриває пологи з черговою акушерською бригадою.
За кесарів розтин, плановий або ургентний, пацієнтка не має платити. Програма медичних гарантій покриває і неускладнені, і ускладнені види пологів, і плановий та ургентний кесарів розтин.
Якщо новонародженій дитині буде потрібна додаткова медична допомога – інтенсивна терапія та заходи з первинної реанімації та стабілізації стану тощо, то така допомога також входить у безоплатний перелік. А для складних неонатальних випадків передбачений окремий пакет неонатальної допомоги.
За неправомірне вимагання сплати вартості спостереження вагітності чи пологів у лікарнях - залишається скарга НСЗУ. Оператор контакт-центру за номером 16-77 розповість, як це зробити.
Новые статьи:
- Для інтернів на Порталі вакансій внесені дані до понад 5,3 тисячі вакантних посад
- Лікування ПТСР за допомогою віртуальної реальності: деталі проєкту
- Особливості встановлення статусу інвалідності при онкологічних захворюваннях
- «Правило Болар» в Україні: деталі законопроекту про зниження цін на ліки
- Як працює е-направлення на медичну послугу?
Также интересно посмотреть:
- Які послуги будуть пріоритетними у ПМГ-2024?
- Паліативні хворі зможуть отримати знеболювальні ліки безоплатно: коментарі МОЗ
- МОЗ: знеболювальні ліки для паліативних хворих увійдуть до переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації
- МОЗ: затвердження "дорожньої карти" впровадження медичного страхування в Україні
- МОЗ: розгляд продажу препаратів екстреної контрацепції без рецепта