Які послуги будуть пріоритетними у ПМГ-2024?
Експертні медичні групи провели перші засідання з розробки проєктів Програми медичних гарантій-2024.
Під час перших засідань експертних груп деталізовано та уточнено перелік послуг, які може отримати пацієнт, а також вимоги до надавачів медичних послуг щодо кількості фахівців та обладнання. Зміни та напрацювання перших засідань є проміжними варіантами, які будуть фіналізовані на другому засіданні.
НСЗУ розповіло про основні пропозиції та дискусії на перших засіданнях експертних медичних груп щодо пріоритетних послуг в Програмі медичних гарантій.
Вагітність і пологи
Під час засідання медичні експерти опрацювали пропозиції до пакетів «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» та «Медична допомога при пологах».
Внесено ряд уточнень до назв лабораторних досліджень (зазначення повної назви). Зокрема:
– додано в список необхідних лабораторних досліджень визначення плазмового протеїну (щонайменше 1 раз) та при умові ускладнення вагітності, застосуванні ЕКО - хоріонічного гонадотропіну;
– підтримано пропозицію щодо застосування телемедичних консультацій при проведенні необхідних інструментальних обстежень вагітних;
– заняття в «Школі відповідального батьківства» організовуватимуть із залученням членів сім'ї до навчань, а також - за допомогою комунікаційних засобів телемедицини;
– з метою раннього виявлення перинатальної депресії проводитимуться опитування вагітних за допомогою Единбурзької шкали;
– додано експрес-тести на ВІЛ та сифіліс;
– у вимогах до спеціалістів - наявність сертифіката FMF у лікаря з УЗД.
В пакеті «Медична допомога при пологах» деякі пункти специфікацій доповнили. Зокрема додано вимірювання С-реактивного білка; скринінг на стрептококи групи B (СВГ) при передчасних пологах; забір зразка пуповинної крові для визначення групи крові та резус-фактору у дітей народжених від жінок з негативним Rh;
А також підтримано пропозицію щодо організації цілодобового анестезіологічного забезпечення та забезпечення немедикаментозного або медикаментозного знеболення, в тому числі - епідуральної анестезії.
Також запропоновано збільшити кількість лікарів-педіатрів-неонатологів з щонайменше однієї особи до чотирьох.
Також експерти дещо підсилили вимоги до закладів щодо наявності необхідного обладнання: капнограф для визначення СО2; вакуумний екстрактор плода; щипці акушерські; інкубаційні трубки та повітроводи для.
Окрім цього акцент зроблено на координації та скеруванні лікарями до фахівців пацієнток у разі виявлення психологічних проблем, толерантному ставленні та попередженні/ранньому виявленні ВІЛ, туберкульозу, гепатитів та ін., взаємодії та оперативному обміні інформацією щодо результатів забору біоматеріалів між ЗОЗ та підрядниками.
Неонатологія
У засіданні за напрямом “Неонатологія” медичні експерти розглянули пропозиції щодо змін в пакети «Медична допомога новонародженим та медична реабілітація немовлят», «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя» та «Неонатальний скринінг».
За результатами розгляду пропозицій було прийнято рішення про внесення змін до специфікацій у деякі пункти згаданих пакетів, зокрема:
- забезпечення цілодобового догляду за передчасно народженими та/або хворими дітьми відбуватиметься з залученням батьків, зокрема, у відділенні інтенсивної терапії;
- до списку обовʼязкового забезпечення медичними препаратами додано кофеїн цитрату;
- пакет вимог до обладнання у відділеннях інтенсивної терапії та відділеннях постінтенсивного виходжування доповнили: кисневий концентратор;зволожувач повітря; реанімаційний мішок для новонароджених; ларингоскоп із кликами 0,1; електричний молоковідсмоктувач.
Медична допомога при гострому інфаркті міокарда
Деякі зміни внесено в пакет “Медична допомога при гострому інфаркті міокарда”.
Щодо обсягу медичних послуг з переліку лабораторних досліджень вирішено прибрати біохімічний аналіз крові на хлор. Уточнено, що в коагуляційному гомеостазі тромбопластиновий час буде виконано або АЧТЧ, або АПТЧ. Креатинкіназа ізоферменти (МВ) в сироватці крові досліджуватиметься при необхідності.
До вимог щодо організації надання послуги вирішено внести наступні зміни:
- палати або відділення інтенсивної терапії мають бути окремо від палат або відділень інтенсивної терапії інших профілів;
- з переліку документів інфекційного контролю прибрано акцентування на коронавірусі.
У вимогах до спеціалістів буде розділено вимоги для закладів, які мають лабораторії та які не мають.
У переліку обладнання додано апарат штучної вентиляції легенів.
Медична допомога при гострому мозковому інсульті
Експерти також підтримали низку змін до пакета “Медична допомога при гострому мозковому інсульті”.
В обсязі послуг до пункту про первинний огляд пацієнта додано уточнення, що огляд має відбуватися у відділенні або кабінеті нейровізуалізації.
Пункт щодо проведення нейровізуалізації доповнено ангіографією. А також збільшено можливість проведення консультації логопедом: з 48 годин до 72 годин.
Заходи профілактики доповнено призначенням медикаментів, необхідних для контролю хронічних захворювань.
У додаткових вимогах до обсягу послуг:
- видалено проведення трансторакальної ехокардіографії та дуплексного сканування судин шиї.
Зміни вимог до організації надання послуги:
- замість інсультного відділення дозволено створити інсультний блок;
- в інсультному відділенні або блоці збільшено кількість ліжок із 4 до 8;
- пункт про доступ до нейровізуалізації доповнено її обов’язковим проведенням протягом 60 хвилин з моменту поступлення пацієнта.
Додаткові вимоги до організації надання послуги:
- з пункту про оснащення ангіографом видалена умова оренди, підряду та інших умов користування.
У вимогах до спеціалістів:
- збільшено кількість медсестер з 4 до 8 осіб;
- наявність фельдшерів-лаборантів доповнено вимогою "цілодобовий пост".
Для цілодобового забезпечення якісної медичної допомоги посилено додаткові вимоги до спеціалістів:
- збільшено з 2 до 4 осіб кількість таких фахівців: Лікар-нейрохірург та/або лікар-невропатолог, та/або лікар-хірург судинний, та/або лікар-хірург серцево-судинний та/або лікар-рентгенолог.
Скопії
Під час засідання за напрямом “Скопії” обговорювалися пропозиції до пакетів з раннього виявлення онко: “Гістероскопія”, “Бронхоскопія”, “Езофагогастродуоденоскопія”, “Колоноскопія” та “Цистоскопія”.
Обсяг медичних послуг в усіх 5 пакетах не зазнав суттєвих змін. У пакеті “Бронхоскопія” експерти додали до специфікацій, що забір та направлення біологічного матеріалу, взятого під час процедури, робитимуть не лише для проведення гістологічного дослідження, а й для цитологічного або мікробіологічного.
Дискутувала робоча група над питанням щодо вилучення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 з пунктів, що стосуються інфекційного контролю за особливо небезпечними інфекційними хворобами. Проте, обговоривши ситуацію із захворюваності на COVID-19 в Україні та проаналізувавши дані ВООЗ, експерти зійшлися в думці не вилучати цю норму з вимог до організації надання послуг.
Новые статьи:
- Як встановлюватиметься інвалідність для людей з онкологічними захворюваннями?
- Кому потрібно проходити психіатричні огляди? Коментарі МОЗ
- Перші зареєстровані ліки з канабісу в Україні: деталі
- Оновлення програми “Доступні ліки”: які зміни чекають пацієнтів?
- Якісна та доступна медицина є один із пріоритетів уряду на 2025 рік
Также интересно посмотреть:
- Паліативні хворі зможуть отримати знеболювальні ліки безоплатно: коментарі МОЗ
- МОЗ: знеболювальні ліки для паліативних хворих увійдуть до переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації
- МОЗ: затвердження "дорожньої карти" впровадження медичного страхування в Україні
- МОЗ: розгляд продажу препаратів екстреної контрацепції без рецепта
- МОЗ: дані, пов’язані зі здоров’ям, відображатимуться на окремій платформі