Хто може виписати ліки в екстреному випадку?
Нагадаємо, що з 1 квітня в Україні почали діяти обмеження на низку препаратів. Що робити, коли лікар недоступний, а рецептурні ліки потрібні негайно? Як бути у разі технічних проблем з рецептом та яка відповідальність чекає за продаж ліків без рецепта?
Усе це розповіла заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.
Наразі в Україні 60% лікарських засобів потребують рецепта. Тож багатьох турбує питання, як діяти в екстрених ситуаціях, адже сімейний лікар не завжди може бути на зв’язку.
Марія Карчевич заспокоїла, що в такому разі потрібні ліки можуть виписати чергові лікарі в медзакладах у будь-який день та час, а також лікарі-ФОП, лікарі приватного, державного чи комунального закладу.
Рецепт можливо отримати в будь-якій зручній формі: електронній чи паперовій. Для його отримання навіть не обов’язково мати декларацію із сімейним лікарем.
Якщо ж треба поновити рецепт для лікування хронічних захворювань, то це можна зробити з лікарем дистанційно.
Також технічні проблеми, через які не приходить смс з рецептом, можуть трапитися будь з ким. Це можливо через низку причин, пояснює Марія Карчевич. Наприклад:
- Якщо пацієнт вказав неправильний номер телефону або втратив до нього доступ
- Якщо проблема з неправильним номером чи втратою доступу, слід змінити метод автентифікації в ЕСОЗ. Для цього варто подати заявку до Національної служби здоров’я України через спеціальну онлайн-форму.
- Якщо при реєстрації пацієнт обрав офлайн-метод автентифікації
- Якщо при реєстрації пацієнт обрав автентифікацію через документи, а не за допомогою телефону, то лікар має надрукувати інформаційну памʼятку до рецепта, яка містить номер рецепта та код його погашення.
- Якщо ж метод офлайн-автентифікації для пацієнта не надто зручний, то можливо його змінити через відповідну заявку в НСЗУ. Після цього смс-повідомлення від системи та рецепти надходитимуть на телефон.
- Затримка чи інша технічна помилка. У такому разі можна відправити смс повторно.
Було наголошено, що відпуск рецептурних ліків контролює Держлікслужба. Якщо під час воєнного стану вона отримає скаргу від пацієнтів щодо порушення реалізації ліків, то може здійснити перевірку.
Якщо факт продажу ліків без рецепта підтвердиться, то на аптеку чекає відповідальність за Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Так, заклад може заплатити штраф від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян і від 100 до 200 мінімумів за повторне правопорушення, — пояснила заступниця міністра охорони здоров’я.
Марія Карчевич додала, що завдання — не покарати, а разом сформувати в суспільстві культуру відповідального вживання лікарських препаратів.
Новые статьи:
- Як встановлюватиметься інвалідність для людей з онкологічними захворюваннями?
- Кому потрібно проходити психіатричні огляди? Коментарі МОЗ
- Перші зареєстровані ліки з канабісу в Україні: деталі
- Оновлення програми “Доступні ліки”: які зміни чекають пацієнтів?
- Якісна та доступна медицина є один із пріоритетів уряду на 2025 рік
Также интересно посмотреть:
- МОЗ : затвердження нових Стандартів медичної допомоги при хронічному больовому синдромі
- НСЗУ: особливості отримання безоплатної допомоги при пухлинах печінки та підшлункової залози
- Що потрібно проведення безоплатної променевої терапії для онкопацієнтів? Пояснення НСЗУ
- МОЗ: які ліки можна отримати безоплатно за рецептом сімейного лікаря?
- НСЗУ: коригування фактичної вартості медичних послуг