Рак був поширений у добу Середньовіччя – висновки вчених
Досить поширеною є думка, що рак – це хвороба ХХ-ХХІ століття, і в минулому від неї люди не помирали. Проте італійські вчені довели, що таке твердження є хибним: на онкологічні захворювання людство страждає вже дуже давно.
Вчені з Пізанського університету (Італія) дослідили захоронення 10-ти чоловіків та 1-ї жінки в базиліці Сан-Доменіко-Маджоре в Неаполі. Вчені працювали з муміфікованими останками членів Арагонської династій, які орієнтовно відносяться до XV- XVI століття. Це був знатний неаполітанський рід, який певний час правив цим містом-державою. В результаті в останках було виявлено сліди 3-х злоякісних пухлин. Про результати дослідження повідомляється в авторитетному медичному журналі The Lancet.
Останки, в тканинах яких виявлено ракові пухлини, належать людям, які на момент смерті досягли віку від 55 до 71 року. Це аденокарцинома прямої кишки, аденокарцинома в тканинах кишечника та базально-кліткова карцинома в кістках черепа.
Вчені припускають, що рак найчастіше розвивався після 50-60 років та був більш поширених серед забезпечених людей епохи Середньовіччі та Відродження, які могли собі дозволити вживання калорійної та жирної їжі.
Наявність пухлин у мумій демонструє, що від раку помирають уже давно, просто раніше люди не знали, яка саме хвороба спричинила смерть. Подібні дослідження дозволяють дослідити механізми формування злоякісних новоутворень у людей минулого та порівняти їх із сучасними випадками раку.
Безсумнівним залишається лише один факт – у минулому про рак нічого не знали і не лікували його, а ми зараз багато знаємо і вміємо багато чого лікувати, але люди так само масово помирають від цієї недуги. Онкологічні хвороби, за статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, посідають друге місце у світі за причинами смертності, поступаючись лише серцево-судинним захворюванням. Тож, мабуть, сучасний спосіб життя все ж має вплив на формування ракових пухлин. Треба вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, більше рухатися, і тоді можна говорити про високу ймовірність уникнення раку в майбутньому.
Автор: Ольга Купріянова
© Медичний портал Здоров-Інфо
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове
Новые статьи:
Также интересно посмотреть:
- У депрессии может быть счастливое «лицо»: как распознать заболевание
- Причины заболеваний позвоночника, которые мы игнорируем
- Где искать кальций, если вы не любите молоко: топ-5 не молочных продуктов
- Болезни, которые мы приносим в дом: чем опасна хозяйственная сумка
- Що таке ефект плацебо? Як його використовують в медицині?